sobota, 8 kwietnia 2023 10:18

Skandal w sądeckim mini zoo. Chronione zwierzęta trzymane bez uprawnień

Autor Patryk Trzaska
Skandal w sądeckim mini zoo. Chronione zwierzęta trzymane bez uprawnień

Sądeccy policjanci w jednym z mini zoo na terenie powiatu ujawnili kilka zwierząt z gatunków chronionych Konwencją Waszyngtońską, na które właściciel nie posiadał wymaganych dokumentów.  Teraz grozi mu od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Po otrzymaniu informacji, że w jednym z  mini zoo na terenie Sądecczyzny prawdopodobnie znajdują się zwierzęta  chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES)*, w październiku ubiegłego roku  sądeccy policjanci przeprowadzili we wskazanym miejscu kontrolę. Uczestniczyli w niej również przedstawiciele Powiatowego Inspektoratu  Weterynarii, Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami oraz urzędu gminy. W jej  trakcie m.in. zabezpieczono dokumentację dotyczącą legalności zwierząt.

Policjanci przy  współpracy z Departamentem Ochrony Przyrody Ministerstwa Klimatu i  Środowiska oraz Ogrodem Zoologicznym w Krakowie, weryfikowali posiadane  przez przedsiębiorcę dokumenty i dokonywali sprawdzeń za granicą, ustalając, że na kilka zwierząt (dwa gatunki papug i jeden gatunek  żółwi) z gatunków objętych ochroną prawną w oparciu o Konwencję  Waszyngtońską właściciel nie posiada wymaganych prawem dokumentów.

W  związku z tym w marcu 2023 roku, policjanci zarzucili mu naruszenie przepisów  ustawy o ochronie przyrody i skierowali do sądu akt oskarżenia.

Mężczyźnie grozi teraz kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. O losie zwierząt zadecyduje sąd, który w takich przypadkach może orzec przepadek  zwierząt na rzecz Skarbu Państwa lub obowiązek przywrócenia stanu  poprzedniego, czyli uwolnienia zwierząt do natury, a jeśli nie jest to  możliwe – nawiązkę do wysokości 10 000 złotych na rzecz organizacji  społecznej działającej w zakresie ochrony przyrody lub wojewódzkiego  funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

inf./fot. KPP Nowy Sącz/ UM Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje