czwartek, 11 maja 2023 10:47

Nowe wiadomości o Beskidzkiej Drodze Integracyjnej. Kiedy przetarg?

Autor Marzena Gitler
Nowe wiadomości o Beskidzkiej Drodze Integracyjnej. Kiedy przetarg?

GDDKiA może kontynuować prace przygotowawcze  związane z drogą ekspresową S52 Bielsko-Biała - Głogoczów. Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Tym samym wydana w lipcu 2018 roku przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska decyzja stała się prawomocna.

Oczekiwana i kontrowersyjna inwestycja

Przypomnijmy, Plany budowy Beskidzkiej Drogi Integracyjnej zapowiadane były przez władze centralne od początku lat dwutysięcznych. Padły deklaracje, że droga, która ma połączyć Bielsko - Białą z Głogoczowem (pow. myślenicki) i stanowić swoistą obwodnicę m.in. dla Andrychowa, Kęt, Wadowic i, Kalwarii Zebrzydowskiej będzie dwupasmową droga ekspresową. Droga o długości 61 kilometrów, poprowadzona w nowym śladzie, została wpisana do realizacji w ramach Rządowego Programu Dróg Krajowych do 2030 roku (z perspektywą do 2033).

Do tej pory opracowano Studium Techniczno – Ekonomiczno – Środowiskowe BDI nowej trasy. W 2018 roku Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach planowanej inwestycji, ale zaskarżyły ją byłe władze Wadowic (które później się z tego wycofały) i stowarzyszenie „Wolne Wadowice”. Sprawa trafiła najpierw do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego, który odrzucił skargę, a potem trafiła do NSA. W międzyczasie, czekając na wyrok, GDDKiA, które jest inwestorem Beskidzkiej Drogi Integracyjnej, przygotowywała materiały do ogłoszenia przetargu na przeprowadzenie badań geologicznych terenu przyszłej inwestycji.

Kiedy przetarg na budowę BDI?

Dziś GDDKiA poinformowała, że przystępuję do kolejnych prac związanych z budową drogi.

W III kwartale tego roku ma zostać ogłoszony przetarg na przeprowadzenie badań geologicznych, które będą podstawą do opracowania szczegółowej dokumentacji terenu przyszłej inwestycji. Potem powstanie Koncepcja programowa dla S52. Sam przetarg na zaprojektowanie i budowę S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa zaplanowany jest na 2025 rok.

Brakujący odcinek S52

S52 od Bielska-Białej do Głogoczowa nazywana jest Beskidzką Drogą Integracyjną. Będzie to dwujezdniowa droga ekspresowa, z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku. Zostanie wybudowanych 12 węzłów - Kozy, Kęty, Bulowice, Andrychów, Inwałd, Chocznia, Wadowice, Jaroszowice, Kalwaria Północ, Kalwaria Wschód, Sułkowice i Skawina.

Droga ekspresowa S52 ma obecnie dwa funkcjonujące odcinki, od Cieszyna do Bielska Białej i od węzła Balice I do węzła Modlniczka. Budowana Północna Obwodnica Krakowa będzie w przyszłości częścią S52.

fot. Wikipedia

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka