-Gmina Skawina zajmuje trzecie miejsce spośród 182 gmin Małopolski pod względem ilości złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze – informuje Urząd Miasta i Gminy. Gdzie plasują się pozostałe gminy powiatu krakowskiego?
W klasyfikacji ilości złożonych wniosków na terenie Województwa Małopolskiego przed Gminą Skawina plasują się jedynie Kraków (831) oraz Nowy Sącz (492 złożonych wniosków). Wynik Skawiny to 448 wniosków.
-Cieszy nas, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na pozbycie się "kopcącego problemu", jakim jest nieekologiczny kocioł na węgiel. Oprócz naszej gminnej dotacji mieszkańcy mogą uzyskać właśnie z programu Czyste Powietrze. To dodatkowe wsparcie finansowe, nie tylko na wymianę źródła ciepła, ale także na termomodernizację, montaż rekuperacji czy odnawialnych źródeł energii. Pomagamy mieszkańcom złożyć wniosek i doradzamy, jaka inwestycja w budynku zwiększy jego efektywność energetyczną. Później również pomagamy w rozliczeniu tego przedsięwzięcia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska - zachęcają ekodoradcy Gminy Skawina.
Dane zebrane przez Krakowski Alarm Smogowy wskazują jednak na bardzo słabe postępy gmin powiatu krakowskiego w przygotowaniach do wejścia w życie uchwały antysmogowej. W gminach wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej wciąż pozostało do wymiany ponad 33 tysiące kotłów. Ma to zostać wykonane do końca 2026 roku. A większość z nich wcześniej, bo najgorsze „kopciuchy” muszą zniknąć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Mimo, iż tempo wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych zwiększyło się w ostatnich latach to wciąż jest ono niewystarczające. W ubiegłym roku, według danych przekazanych przez gminy, wymieniono 2493 kotły. To więcej niż we wcześniejszych latach – w 2018 roku były to 1883 kotły, a w 2017 zaledwie 917. Jednak za mało, by zdążyć do końca 2022 roku, kiedy wejdą w życie przepisy uchwały antysmogowej zakazującej ogrzewania domów w Małopolsce z pomocą przestarzałych kopciuchów. Sytuacja wygląda różnie w zależności od gminy.

-Najwięcej kotłów wymieniły największe gminy, ale i tak tempo likwidacji „kopciuchów” jest zbyt wolne. W wielu gminach sytuacja jest bardzo zła i nie widać, żeby władze aktywnie włączyły się w działania antysmogowe. W Biskupicach wymieniono 61 kotłów, a pozostało jeszcze 1509. W Świątnikach również 61, a trzeba zlikwidować jeszcze 1611. To musi ulec zmianie, a gminy muszą wreszcie zacząć poważnie traktować ochronę powietrza - mówi Andrzej Guła, który wskazuje, że gminy powinny przede wszystkim pomagać mieszkańcom w skorzystaniu z dotacji na wymianę kotłów w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

Od 2023 roku według Uchwały Antysmogowej dla Małopolski, za używanie niespełniających wymagań źródeł ogrzewania grożą mandaty do 500 zł, a gdy sprawa znajdzie finał w sądzie, kary mogą sięgnąć 5 000 zł.
fot. ilustracyjne