poniedziałek, 30 listopada 2020 12:11

Skawina na podium Małopolski. Chodzi o program Czyste Powietrze

Autor Aleksandra Tokarz
Skawina na podium Małopolski. Chodzi o program Czyste Powietrze

-Gmina Skawina zajmuje trzecie miejsce spośród 182 gmin Małopolski pod względem ilości złożonych wniosków do programu Czyste Powietrze – informuje Urząd Miasta i Gminy. Gdzie plasują się pozostałe gminy powiatu krakowskiego?

W klasyfikacji ilości złożonych wniosków na terenie Województwa Małopolskiego przed Gminą Skawina plasują się jedynie Kraków (831) oraz Nowy Sącz (492 złożonych wniosków). Wynik Skawiny to 448 wniosków.

-Cieszy nas, że coraz więcej mieszkańców decyduje się na pozbycie się "kopcącego problemu", jakim jest nieekologiczny kocioł na węgiel. Oprócz naszej gminnej dotacji mieszkańcy mogą uzyskać właśnie z programu Czyste Powietrze. To dodatkowe wsparcie finansowe, nie tylko na wymianę źródła ciepła, ale także na termomodernizację, montaż rekuperacji czy odnawialnych źródeł energii. Pomagamy mieszkańcom złożyć wniosek i doradzamy, jaka inwestycja w budynku zwiększy jego efektywność energetyczną. Później również pomagamy w rozliczeniu tego przedsięwzięcia z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska - zachęcają ekodoradcy Gminy Skawina.

Dane zebrane przez Krakowski Alarm Smogowy wskazują jednak na bardzo słabe postępy gmin powiatu krakowskiego w przygotowaniach do wejścia w życie uchwały antysmogowej. W gminach wchodzących w skład Metropolii Krakowskiej wciąż pozostało do wymiany ponad 33 tysiące kotłów. Ma to zostać wykonane do końca 2026 roku. A większość z nich wcześniej, bo najgorsze „kopciuchy” muszą zniknąć w ciągu najbliższych dwóch lat.

Mimo, iż tempo wymiany pozaklasowych urządzeń grzewczych zwiększyło się w ostatnich latach to wciąż jest ono niewystarczające. W ubiegłym roku, według danych przekazanych przez gminy, wymieniono 2493 kotły. To więcej niż we wcześniejszych latach – w 2018 roku były to 1883 kotły, a w 2017 zaledwie 917. Jednak za mało, by zdążyć do końca 2022 roku, kiedy wejdą w życie przepisy uchwały antysmogowej zakazującej ogrzewania domów w Małopolsce z pomocą przestarzałych kopciuchów. Sytuacja wygląda różnie w zależności od gminy.

-Najwięcej kotłów wymieniły największe gminy, ale i tak tempo likwidacji „kopciuchów” jest zbyt wolne. W wielu gminach sytuacja jest bardzo zła i nie widać, żeby władze aktywnie włączyły się w działania antysmogowe. W Biskupicach wymieniono 61 kotłów, a pozostało jeszcze 1509. W Świątnikach również 61, a trzeba zlikwidować jeszcze 1611. To musi ulec zmianie, a gminy muszą wreszcie zacząć poważnie traktować ochronę powietrza - mówi Andrzej Guła, który wskazuje, że gminy powinny przede wszystkim pomagać mieszkańcom w skorzystaniu z dotacji na wymianę kotłów w ramach rządowego Programu Czyste Powietrze.

To początek sezonu smogowego. Wszystkiemu winien „obwarzanek”?
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego obserwujemy wzrost stężeń pyłów zawieszonych, co można uznać za początek sezonu smogowego. Ma to oczywiście związek ze spalaniem węgla i drewna w domowych kotłach. Tymczasem smog nie jest problemem dużych miast. Czy na jego powstawanie wpływają małe miejscowości…

Od 2023 roku według Uchwały Antysmogowej dla Małopolski, za używanie niespełniających wymagań źródeł ogrzewania grożą mandaty do 500 zł, a gdy sprawa znajdzie finał w sądzie, kary mogą sięgnąć 5 000 zł.

fot. ilustracyjne



Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka