czwartek, 24 października 2019 13:41

Skawina: W tym roku dwa razy więcej kontroli

Autor Anna Piątkowska-Borek
Skawina: W tym roku dwa razy więcej kontroli

W Skawinie zaczynają się kontrole. Będą się odbywały 7 dni w tygodniu.

– W Skawinie rozpoczęło się sprawdzanie, czym mieszkańcy palą w swoich domach. W poprzednim sezonie grzewczym 1/4 wszystkich kontroli na terenie gmin wokół Krakowa miała miejsce w Skawinie. Przeprowadzono ich ponad 800. W tym roku ta liczba wzrośnie prawie dwukrotnie – poinformował Marcin Kozielski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Skawinie.

Do domów zapukają strażnicy miejscy wraz z urzędnikami. Sprawdzą, czym palą w piecach mieszkańcy. Będą nie tylko karać tych, którzy jako opału używają niedozwolonych paliw, ale również informować, jak można pozyskać dotację na wymianę pieca, m.in. z programów „STOP SMOG” i „Czyste powietrze”.

Kontrole będą odbywały się 7 dni w tygodniu, nie tylko na terenie miasta, ale i poszczególnych sołectw gminy Skawina.

„Mój sąsiad już nie truje”

– W ramach akcji „Mój sąsiad już nie truje” pracownicy Wydziału Ochrony Powietrza oraz straż miejska zachęcają mieszkańców do sygnalizowania im, w którym domu może być używany nielegalny opał. Zgłoszenia są anonimowe, a kontrola odbędzie się w wielu domach na ulicy, na której znajduje się wskazany budynek. Dzięki temu nie ma ryzyka, że potencjalny winny domyśli się, który z sąsiadów wezwał kontrolę. Jeżeli strażnicy nie złapią mieszkańca na gorącym uczynku, wtedy pobrana zostanie próbka popiołu, które będzie wysłana do akredytowanego laboratorium. Badania pozwalają ze 100-procentową pewnością określić, czy użyto zakazanego opału – tłumaczy Marcin Kozielski, rzecznik UMiG Skawina.

Ci, którzy do ogrzewania domu stosują nielegalne paliwo, mogą otrzymać mandat w wysokości 500 zł. Sprawa może także zostać skierowana do sądu.

Powiat krakowski - najnowsze informacje