niedziela, 2 lipca 2023 07:08

Śladami gorlickich Żydów. Niezwykłe wydarzenie dla miłośników historii.

Autor Patryk Trzaska
Śladami gorlickich Żydów. Niezwykłe wydarzenie dla miłośników historii.

W czwartek (29 czerwca) wizytę w Gorlicach zakończyło Muzeum na kółkach. Mobilna wystawa przedstawiająca historię i kulturę Żydów polskich, odwiedziła Miasto Światła w dniach 27-29 czerwca. Miasto jako jedyne znalazło się na trasie muzeum dwukrotnie. Tegoroczny wniosek został kolejny raz doceniony przez Muzeum POLIN - organizatora wystawy.

Wizycie muzeum towarzyszyły warsztaty prowadzone przez edukatorów Muzeum oraz międzypokoleniowe warsztaty pod hasłem „Spotkajmy się” prowadzone przez Łukasza Połomskiego z Sądeckiego Sztetla.

Gorliczanie mieli szansę wziąć udział w spacerze śladami gorlickich  Żydów, który poprowadziła Katarzyna Liana – kustosz Muzeum Regionalnego  PTTK w Gorlicach oraz posłuchać i pobawić się przy dźwiękach  inspirowanych współczesnym Tel-Awiwem. Swój DJ set zagrał Herbaciarz.

W Pawilonie Historii Miasta można było zobaczyć wystawę „Z narażeniem  życia. Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady”, a na gorlickim Rynku  wystawę plenerową „Gorliccy Żydzi”.

Przed II wojną światową Żydzi stanowili ok. połowę mieszkańców Gorlic. Byli naszymi sąsiadami, prowadzili sklepy, brali czynny udział w życiu społecznym i politycznym Gorlic.

„Muzeum na kółkach" jest mobilnym projektem edukacyjnym, który na  szeroką skalę przybliża historię polskich Żydów i przywraca pamięć o  lokalnych społecznościach żydowskich.

fot./inf. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje

Rozrywka