sobota, 13 sierpnia 2022 08:47

Słomniki: Ile kosztuje pałac? Gmina sprzedaje jeden

Autor Tomasz Stępień
Słomniki: Ile kosztuje pałac? Gmina sprzedaje jeden

Władze gminy chcą sprzedać klasycystyczny pałac Wodzickich w Niedźwiedziu. To ponowna próba sprzedaży tego obiektu. Cena wywoławcza jest niemała. Czy znajdą się chętni?

Jeśli masz wolne 5,5 mln złotych z małą górką, możesz stać się właścicielem pięknego klasycystycznego pałacu w Niedźwiedziu z przełomu XVIII i XIX wieku położonego w dziewiętnastowiecznym parku. Oczywiście pod warunkiem, że nikt tej ceny nie podbije, bo burmistrz gminy Słomniki ogłosił na sprzedaż nieruchomości przetarg. To kolejne podejście do sprzedaży obiektu. W 2008 roku gmina także wystawiła na sprzedaż pałac, ale wtedy zamiar nie doszedł to do skutku.

Pałac Wodzickich wzniesionym został na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycystycznym na planie prostokąta. Jest położony w rozległym parku założonym w 1808 roku. Od strony frontowej parteru – reprezentacyjny holl, a od strony ogrodu owalny salon. Fasadę piętrowego pałacu zdobi czterokolumnowy portyk z trójkątnym frontem, a w nim herb Wodzickich – Leliwa z attyką. Budynek użytkowany był w całości jako Szkoła Podstawowa do 2022 r. Ze względu na wpis do rejestru zabytków zespół pałacowo-parkowy w Niedźwiedziu podlega ochronie prawnej na podstawie przepisów o ochronie zabytków i Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków udzielił pozwolenia na sprzedaż m.in. pod warunkiem przeprowadzenia remontu konserwatorskiego budynku pałacu w terminie nie dłuższym niż pięć lat od daty zakupu. Jak określono w warunkach przetargu, nowa funkcja budynku powinna podkreślać rezydencjonalny charakter założenia oraz umożliwiać dostęp i korzystanie z zabytku jak największej grupie zainteresowanych w celu popularyzowania i upowszechniania wiedzy o zabytku. Przetarg odbędzie się w Urzędzie Miejskim w Słomnikach ul. Kościuszki 64 sala obrad o godz. 12.00 w dniu 29.08.2022 r

Fot: Wikipedia/Januszk57

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje