niedziela, 20 lutego 2022 09:02

Śmiertelny wirus dotarł do Europy. Może pojawić się w Polsce

Autor Norbert Kwiatkowski
Śmiertelny wirus dotarł do Europy. Może pojawić się w Polsce

W Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 2009 r. wykryto przypadki wirusa Lassa. Jest też przypadek śmiertelny.

Ten patogen charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, znacznie wyższą niż w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2.

Warto dodać, że wirus Lassa znajduje się na liście WHO wyszczególniającej dziesięć chorób mających największy potencjał epidemiczny.  

Wirus Lassa wywołuje chorobę nazywaną gorączką Lassa. Po raz pierwszy został on wykryty w 1969 r. w Nigerii. Szacuje się, że wirusem Lassa zakaża się od 300 do 500 tys. osób rocznie.

Gorączkę Krwotoczną Lassa wywołuje wirus należący do rodziny Arenaviridae, którego rezerwuarem są gryzonie (głównie szczury).

Jak dochodzi do zakażenia człowieka?

Do zakażenia człowieka dochodzi podczas kontaktu z wydalinami szczurów, a także zakażonych lub chorych ludzi. Wirus może dostać się do organizmu drogą oddechową, bądź też pokarmową. Choroba może się szerzyć również drogą płciową oraz poprzez kontakt uszkodzonej skóry lub śluzówek z krwią, wydzielinami i wydalinami zakażonego zwierzęcia lub człowieka. Gorączka krwotoczna Lassa występuje w zachodniej Afryce, ale z uwagi na szczególną zakaźność oraz łatwość przenoszenia stwarza zagrożenie zawleczenia do wszystkich innych krajów świata.

Objawy

W około 80% przypadkach zakażenie przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach po okresie inkubacji trwającym około 7-15 dni, pojawiają się ostre objawy, wynikające z uszkodzenia wielu narządów. Dochodzi m.in. do pogorszenia stanu ogólnego, gorączki, bólów głowy, gardła, mięśni. Pojawiają się bóle brzucha, wymioty, biegunka, bóle w klatce piersiowej. Na migdałkach pojawiają się biało-żółte naloty, pęcherzyki oraz owrzodzenia. Mogą wystąpić również objawy krwotoczne.

Leczenie

Około 15% osób chorych hospitalizowanych umiera, pomimo zastosowanej terapii. Szybkie podanie leków antywirusowych jest skuteczne. Głównym środkiem zapobiegawczym jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje