wtorek, 16 lutego 2021 10:16

Środa Popielcowa w pandemii. Czy w tym roku ksiądz posypie nam głowę popiołem?

Autor Wiktoria Mitura
Środa Popielcowa w pandemii. Czy w tym roku ksiądz posypie nam głowę popiołem?

Środa - 17 lutego to święto ważne dla wszystkich katolików. Środa Popielcowa to dzień, w którym rozpoczyna się Wielki Post. Jak będzie wyglądała msza w kościele podczas pandemii?

Środa Popielcowa już jutro. W tym roku będzie inna niż wszystkie pozostałe. Watykan zmienił obrzęd posypywania głów ze względu na pandemię.

Kuria Rzymska wydała Notę dotyczącą obrzędu Środy Popielcowej w czasie trwania pandemii. Z Noty wynika, że kapłan po odmówieniu modlitwy błogosławieństwa popiołu i po pokropieniu go w milczeniu wodą święconą wypowiada tylko jeden raz do wszystkim formułę z Mszału Rzymskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” lub „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz”.

Po wypowiedzeniu tej formuły kapłan wyciera ręce i nakłada maseczkę na nos i usta. Następnie nakłada popiół tylko na tych wiernych, którzy do niego podejdą. Kapłan posypuje głowę popiołem nic nie mówiąc.

Więcej na temat Środy Popielcowej oraz Wielkiego Postu można przeczytać tutaj:

Wielkie wyrzeczenia, by odnieść wielkie zwycięstwo
- Nie samym chlebem żyje człowiek – tak Chrystus odpowiada na pokusę podczas pobytu na pustyni. Słowa te często będziemy słyszeć w Wielkim Poście, który już niebawem się rozpocznie. Jest to czas pokuty i nawrócenia oraz przygotowania do świąt wielkanocnych. Czym, oprócz chleba karmi się człowiek? P…
Polska

Polska - najnowsze informacje