niedziela, 8 października 2023 04:00

Stary Sącz: Magia literatury w teatrze

Autor Patryk Trzaska
Stary Sącz: Magia literatury w teatrze

Ponad 597 czytelników bibliotek publicznych Powiatu Nowosądeckiego uczestniczyło w literacko-teatralnych spotkaniach w ramach projektu  Magia literatury w teatrze zorganizowanych przez Powiatową i  Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Starym Sączu.

Odbyło się 12 literacko-teatralnych spotkań, wszystkie w ramach  realizowanego projektu dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i  Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury –  państwowego funduszu celowego w ramach Programu Rządowego Partnerstwo  dla książki.

Czytelnicy znakomicie bawili się z „Ciocią Jadzią” czyli Elizą  Piotrowską -  i jej nieodłączną przyjaciółką Pelagią Rzepą, w tej roli  Karolina Gniewaszewska. Eliza Piotrowska jest autorką i ilustratorką  książek dla dzieci, laureatką ogólnopolskich konkursów literackich i  plastycznych, tłumaczem języka włoskiego. Pisze książki dla najmłodszych  czytelników. Jest znaną autorką m.in. takich opowiadań jak: „Tupcio  Chrupcio”, zabawnej serii „Ciocia Jadzia”, „Święci uśmiechnięci”. Autorka na stałe mieszka w Brazylii, wcześniej mieszkała we Włoszech  więc dzieci miały także okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Projekt zakładał organizację 12 literacko-teatralnych spotkań z pisarzem  i artystą dla dzieci w 12 bibliotekach publicznych na terenie Powiatu  Nowosądeckiego. Czytelnicy zapoznali się z osobą która pisze książki,  ale również w ciekawy i zabawny sposób potrafi zaprezentować swoją  twórczość. Głównym celem zadania było wzmocnienie działalności bibliotek  i rozszerzenie ich usług, poprzez cykl literacko-teatralnych spotkań,  które swoim zasięgiem obejmą biblioteki w powiecie nowosądeckim. Po  każdym spotkaniu był czas na dyskusję oraz autografy i dedykacje na  książkach oraz na zakładkach wykonanych przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Gniazdo – partnera projektu. Czytelnicy poznali magię  teatru. Autorzy opowiadali o swojej bogatej twórczości i czytelniczej  pasji. Mocno akcentowali rolę czytania w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu  swoich pasji.

Spotkania autorskie w bibliotekach publicznych stały się już  tradycją, jednak nowatorski sposób zaprezentowania opowieści w formie  przedstawienia spotkał się z entuzjastycznym odbiorem. Spotkanie z  autorem książki i zdobycie autografu to prawdziwa przygoda dla każdego  dziecka, które rozpoczyna swoją czytelniczą wyprawę w tajemniczy świat  bajek i przygód. Radość i uśmiech czytelników towarzyszący spotkaniom  był najlepszym podziękowaniem dla autorów i potwierdzeniem jak ważny  jest kontakt z książką. Wizyty gości na długo pozostaną w pamięci  czytelników.

Spotkania autorskie są aktywną zachętą do czytania. Rozwijają wrażliwość  i upowszechniają szeroko pojętą kulturę języka. Czytelnicy chętniej  sięgają po książkę, której autora bezpośrednio poznali.

inf./fot. Biuro Promocji i Wspierania Organizacji Pozarządowych

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka