wtorek, 1 października 2019 10:45

Stosunki polsko-amerykańskie. Sojusz kwitnie?

Autor Manuel Langer
Stosunki polsko-amerykańskie. Sojusz kwitnie?

Stany Zjednoczone to globalny gracz oraz najsilniejsze państwo na świecie. Ważne jest, aby relacje polsko – amerykańskie kwitły oraz przynosiły efekty dla obustronnej polityki międzynarodowej. Jednak na przestrzeni ostatnich lat uległy one zdecydowanej zmianie. Miały na to wpływ między innymi odsunięcie od władzy poprzedniej ekipy, która rządziła Polską w 2014 roku, a więc PO-PSL, a także wybór w 2015 roku na prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy. Zatem jak należy się zachowywać, aby kwitła przyjaźń pomiędzy dwoma sojuszniczymi narodami?

Głównym bohaterem memów, które „rodziły się” po spotkaniach polsko-amerykańskich był poprzedni prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas kampanii prezydenckiej w 2010 roku stwierdził, iż nie powinniśmy się domagać zniesienia wiz do USA, ponieważ jak to ujął „Przyjdzie taki moment, kiedy nasz partner dojrzeje do decyzji o zniesieniu wiz”. Będąc już z wizytą w Stanach Zjednoczonych (jako Prezydent) zmienił zdanie i wprost oznajmił, że „Polska opinia publiczna kompletnie nie rozumie, dlaczego całe otoczenie Polski może korzystać z ruchu bezwizowego, a Polska nie”. Gaf popełnionych przez Komorowskiego było więcej. Na tym samym spotkaniu porównał stosunki polsko-amerykańskie do polowania, akcentując tym samym swoje niechlubne hobby. Natomiast podczas spotkania 8.12.2010 roku w Waszyngtonie Polski Prezydent porównał Polskę i Stany zjednoczone do … małżeństwa i żony, którą trzeba sprawdzać, czy jest wierna swemu mężowi. Po reakcji amerykańskiego prezydenta można było wywnioskować, że był to całkowicie nieudany i nietrafiony żart, o czym może świadczyć to, że Pierwsza Dama USA obraziła się na Polskiego prezydenta. Komorowski nie znał języka angielskiego, co w dużym stopniu utrudniało mu komunikację z Prezydentem Obamą. To Prezydent, który nie tylko w USA zostawiał po sobie fatalne wrażenie uczestnicząc w różnego rodzaju wizytach. Polska potrzebowała silnego przywódcy, znającego języki obce, który w znacznym stopniu przyczyni się do wyników negocjacji, a nie przywódcy, któremu podczas wizyt towarzyszyły głupie uśmieszki, żarty, przywódcy niewiedzącego co w danej sytuacji powiedzieć i niemającego podstawowej wiedzy, którą można byłoby wykorzystać podczas spotkań.

Ponad połowa Polaków 53% uważa, że stosunki Polsko-Amerykańskie są dobre. Przeciwnego zdania jest tylko 6 % ankietowanych. To pokazuje, że od kiedy rządy przejęła ekipa Prawa i Sprawiedliwości, polska polityka międzynarodowa, a szczególnie polityka polsko-amerykańska uległa diametralnej zmianie na lepsze. Trzeba przyznać, że USA jest jedynym państwem z którym Polska musi budować sojusz, państwem silnym i lojalnym w stosunku do swoich partnerów. Państwem, które może przyczynić się do utrzymania bezpieczeństwa w Europie.

Przez te 4 lata rządów PiS oraz prezydenta Andrzeja Dudy udało się zrobić więcej niż komukolwiek wcześniej. Ostatnio została podpisana wspólna Deklaracja o Współpracy Obronnej pomiędzy prezydentami USA oraz Polski, a w poniedziałek 23.09.19r podpisano wspólną deklarację o zacieśnianiu współpracy Obronnej, która uszczegóławia deklarację z 12 czerwca. To kolejny dowód najlepszych w historii relacji, które łączą oba kraje. Polska dołączyła do elitarnego grona państw, w których na trwałe stacjonują wojska USA, w sumie już 5,5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. W Poznaniu znajdzie się siedziba wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA. W Drawsku Pomorskim swoją siedzibę będzie miało Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą Siły Zbrojne USA, Polski oraz innych krajów sojuszniczych. Wrocław- Starachowice wskazano na siedzibę bazy lotniczej załadunkowo – rozładunkowej.  Eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA oraz lotnicza brygada bojowa będą miały swoje miejsca kolejno w miejscowości Łask oraz w Powidzu. Prowadzony jest również dialog na temat lokalizacji w Polsce dla Pancernej Brygady Grupy Bojowej USA. Polska to jedno z nielicznych państw, które wywiązuje się ze swoich zobowiązań sojuszniczych, czyli minimum 2% PKB działu na obronę. Zostało to docenione przez Prezydenta USA Donalda Trumpa, który często chwali Polskę i mówi wiele dobrych słów o tym kraju. W 2020 roku Polska przeznaczy na obronę ponad 49,8 mld złotych. To o 5 mld więcej niż w roku bieżącym. Udział nakładów na obronę wyniesie więc 2,1%.

Polska stara się, aby stopniowo modernizować polską armię, aby polscy żołnierze byli dobrze wyposażeni i mieli nowoczesny sprzęt. Polska modernizuje armię poprzez kupno od Stanów Zjednoczonych różnego rodzaju sprzętu wojskowego m. in. Myśliwce F-16, śmigłowce S-70i Black Hawki czy system rakietowy HIMARS służący do rażenia celów, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym czy logistycznym.

Kolejną, już ostatnią ważną kwestią pomiędzy Polską a USA są wizy. Aby dostać zaproszenie do programu bezwizowego, odsetek odmów podań o wizy musi wynosić mniej niż 3%. W Polsce obecnie on wynosi 2,8%. „W bardzo krótkim czasie będzie to możliwe” – to słowa Donalda Trumpa na pytanie o możliwość zniesienia wiz do USA. Zaproszenie do programu bezwizowego ma nastąpić w ciągu 3-5 miesięcy. Oznacza to, że Polacy bez wizy do USA mogliby się udać już na początku 2020 roku. Historia pisze się na naszych oczach. Żaden wcześniejszy rząd nie wynegocjował zniesienia wiz do USA. Udało się to dopiero Prawu i Sprawiedliwości oraz głównemu bohaterowi, czyli Panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Polska była organizatorem historycznego szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. To wtedy doprowadzono do wzmocnienia wschodniej flanki NATO oraz decyzji o obecności amerykańskich wojsk w Polsce. W latach 2018-2019 Polska sprawuję rolę niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. To oznacza, że Polska zaczęła się liczyć na arenie europejskiej, ale także międzynarodowej.

Wiele osób mówi, że relacje Polsko – Amerykańskie są najlepsze w historii. Start programu bezwizowego, dobre stosunki gospodarcze oraz wzmocnienie wschodniej flanki NATO poprzez stałą obecność wojsk amerykańskich w Polsce to największe sukcesy polskiego rządu oraz Prezydenta w relacjach polsko amerykańskich. To dowód na to, że Polska i USA to najwięksi przyjaciele od lat.

Michał Ziomek

FM Prawo i Sprawiedliwość

Niniejszy felieton prezentuje poglądy autora i może lecz nie musi być zbieżny z poglądami redakcji.

Wyborczy Tygiel - najnowsze informacje

Rozrywka