wtorek, 30 maja 2023 12:01

Strach w Nowym Sączu. Po mieście grasuje niedźwiedź [FOTO/VIDEO]

Autor Patryk Trzaska
Strach w Nowym Sączu. Po mieście grasuje niedźwiedź [FOTO/VIDEO]

Strach i poruszenie w Nowym Sączu. Na osiedlu Chruślice, mieszkańców odwiedził... niedźwiedź. Zwierzę nie bało się ludzi i śmiało poruszało się między alejkami w pobliżu zabudowań. Prezydent miasta zalecił pozostanie w domach tym, którzy nie muszą wychodzić, aż do czasu wyjaśnienia sprawy.

Na pewno nie tak wyobrażali sobie poranek mieszkańcy Nowego Sącza. Pierwsze w okolicy stacji benzynowej przy ulicy Lwowskiej, a następnie na osiedlu Chruślice grasował niedźwiedź.

🛑🛑🛑 Nowy Sącz 🛑🛑🛑 Ul. Leśna i ul. Chruślickiej - widziano Niedźwiedzia, prezydent miasta apeluje do mieszkańców o pozostanie w domach. 💡🎥 Dawid ___________________________________________ 🚗 Widzisz utrudnienia, pożar lub kolizję? 🚗 🆘 Poinformuj nas o tym 🆘 📲 788 814 881📳 📮 Wiadomość prywatna na Facebook'u📮 📸 Mile widziane zdjęcia lub filmy 🎥

Opublikowany przez Małopolska Alarmowo Wtorek, 30 maja 2023

Zwierzę nie bało się ludzi i śmiało wędrowało pomiędzy alejkami. Sprawa jest na tyle poważna, że prezydent Nowego Sącza, Ludomir Handzel zaapelował do mieszkańców o wychodzenie z domu tylko w bardzo ważnych sytuacjach. "Sytuacja rzeczywiście poważna, wdrażamy stosowne procedury, proszę Mieszkańców o zachowanie ostrożności. Proszę by osoby, szczególnie Mieszkańcy os. Chruślice, którzy nie muszą opuszczać domów, pozostali w domach do wyjaśnienia sytuacji" – napisał na Facebooku prezydent Nowego Sącza.

⚠️Sytuacja rzeczywiście poważna, wdrażamy stosowne procedury, proszę Mieszkańców o zachowanie ostrożności. Proszę by...

Opublikowany przez Prezydent Ludomir Handzel Poniedziałek, 29 maja 2023

Na miejsce wysalano patrol straży miejskiej oraz policji. Mimo starań funkcjonariuszy, nie udało im się odnaleźć i złapać zwierzęcia. Z kolei mieszkańcy, zauważyli niedźwiedzia we wtorek na terenie nadleśnictwa Nawojowa. "Stary niedźwiedź … , już nie śpi! O 5:19 był już na nogach. Beskid Sądecki niedźwiedzie upodobały sobie już dawno, a ostatnio często wizytują lasy Nadleśnictwa Nawojowa. Wczoraj uroczysko Feleczyn i Maciejową w leśnictwie Feleczyn, przedwczoraj Uhryń w leśnictwie Łabowa. Ciekawe, gdzie nasz bohater pojawi się dzisiaj?" napisało nadleśnictwo.

W Internecie pojawiło się wiele komentarzy przerażonych mieszkańców. "Służby powinny coś zrobić szybko. Przecież tutaj mieszkają rodziny z dziećmi" – napisała pani Barbara. "Nie wiem co bym zrobiło gdybym go zobaczyła na żywo. Przecież nigdy nie wiadomo jak miś się zachowa" – komentowała z kolei pani Natalia.

Stary niedźwiedź … , już nie śpi!🐻🐻🐻🌲🌲🌲 O 5:19 był już na nogach⏰ 👉Beskid Sądecki niedźwiedzie🐻upodobały sobie już dawno, a ostatnio często wizytują lasy Nadleśnictwa Nawojowa. Wczoraj uroczysko Feleczyn i Maciejową w leśnictwie Feleczyn, przedwczoraj Uhryń w leśnictwie Łabowa. Ciekawe, gdzie nasz bohater pojawi się dzisiaj? 👉Świat zwierząt od zawsze przeplatał się ze światem ludzi. Zachowajmy zatem dużą czujność spacerując po lesie⚠️. 👉Jak widać na poniższym filmiku z fotopułapki 🎥 „misiek” 🐻czuł się bardzo swobodnie, bo przecież był u siebie!😄 #NadleśnictwoNawojowa #niedźwiedźbrunatny

Opublikowany przez Nadleśnictwo Nawojowa, Lasy Państwowe Poniedziałek, 29 maja 2023

Przypomnijmy, dorosły niedźwiedź może ważyć nawet 300 kilogramów. Są to bardzo inteligentne ssaki, które odległość ofiary mogą wyczuć z dużej odległości. To samo tyczy się człowieka, którego drapieżnik jest w stanie zwęszyć, jednak zazwyczaj unika kontaktu i oddala się.

Leśnicy apelują, gdy napotkamy drapieżnika na swojej drodze, nie należy krzyczeć ani uciekać, lecz spokojnie odejść, ponieważ może rzucić się w pogoń, kiedy zobaczy, że biegniemy. Szczególnie agresywne mogą być samice z młodymi.

fot. UM Nowy Sącz/Facebook Ludomir Handzel

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka