wtorek, 24 maja 2022 14:38

Strażacy z PSP w Olkuszu mają nowego komendanta

Autor Marzena Gitler
Strażacy z PSP w Olkuszu mają nowego komendanta

Strażacy PSP w Olkuszu mają oficjalnie nowego komendanta. Na to stanowisko awansował dotychczasowy zastępca komendanta, bryg. Michał Polak. Uroczystość miała miejsca na powiatowych obchodach Dnia Strażaka w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

W uroczystym apelu z okazji Dnia Strażaka udział wzięli wojewoda małopolski Łukasz Kmita, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Jacek Osuch, starosta olkuski Bogumił Sobczyk, wójt gminy Klucze Norbert Bień oraz małopolski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Piotr Filipek.

Strażackie święto było okazją do wręczenia odznaczeń, wyróżnień i nominacji na wyższe stanowiska służbowe. Podczas apelu dokonano też symbolicznej zmiany warty na stanowisku komendanta olkuskiej PSP.

- Wypełniane na tym stanowisku zadania i obowiązki dowodziły wysokiego profesjonalizmu, silnego zaangażowania, odpowiedzialności oraz pełnego poświęcenia i oddania w służbie mieszkańcom Ziemi Olkuskiej. Jestem przekonany, że ten czas przyniesie panu miłe wspomnienia, a także poczucie zadowolenia z dobrze wypełnianej misji – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita, dziękując ustępującemu komendantowi.

St. bryg. Zbigniew Wrzesień pełnił obowiązki komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu od 2018 roku. Swoje obowiązki przekazał bryg. Michałowi Polakowi, który od 2013 roku pełnił funkcję zastępcy komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

Komenda Powiatowa Straży Pożarnej w Olkuszu liczy sobie niemal 100 strażaków. Współtworzą ją też pracownicy cywilni. Działania Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych z Olkusza i Wolbromia wspomaga 57 jednostek OSP, w tym 19 w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W ostatnich latach olkuscy strażacy zawodowi i ochotnicy pomagali walczyć z pandemią, a ostatnio w wielu remizach na terenie powiatu olkuskiego znaleźli schronienie uchodźcy z Ukrainy. W pierwszych tygodniach wojny pomagali też w zorganizowaniu miasteczka namiotowego dla uchodźców, którzy przybywali do Małopolski specjalnymi pociągami na peron LHS w Olkuszu.

fot. MUW

Olkusz

Olkusz - najnowsze informacje