poniedziałek, 21 sierpnia 2023 10:59

Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!

Autor Mirosław Haładyj
Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!

Zespół AGH Racing z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zdobył trzy puchary na międzynarodowych zawodach wyścigowych Formula Student Czech Republic, które odbyły się w dniach 7-12 sierpnia na torze Autodrom Most w Czechach. W rywalizacji corocznie bierze udział kilkaset zespołów, w tym kilkanaście z samej Polski.

Polski zespół Formuły Student reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, po zeszłorocznym sezonie skoncentrowanym na wdrożeniu pierwszego zgodnego z regulaminem zawodów autonomicznego bolidu znad Wisły, wrócił do startów pojazdem spalinowym. W lipcu zaprezentował nowy bolid spalinowy AGH Racing RTC8.0, w którym pokładano spore oczekiwania. Spełniły się one na zawodach Formula Student Czech Republic. Konstrukcja studentów AGH była jedną z najszybszych na tegorocznych zawodach u naszych południowych sąsiadów, a w połączeniu z szybką i bezbłędną jazdą najlepszych kierowców koła — Mikołaja Beliny, Marka Zięcia, Jerzego Stanka oraz Jakuba Stolarczyka — musiało się to zakończyć sukcesem.

Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!/Fot.: Aleksandra Kugler
Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!/Fot.: Aleksandra Kugler

Trzy puchary

Ostatecznie AGH Racing wraca z Czech z pucharami za trzy z czterech konkurencji dynamicznych. Zespół zdobył puchary za: 2. miejsce w konkurencji Skid-Pad, 2. miejsce w konkurencji Autocross, 3. miejsce w konkurencji Acceleration.

RTC8.0 osiągnęło trzeci najlepszy czas przyspieszenia na dystansie 75 m w teście Acceleration oraz drugi najszybszy przejazd po ósemce na Skidpadzie. Ogromnym sukcesem było również 2. miejsce w konkurencji Autocross, polegającej na szybkim i bezbłędnym pokonaniu wyznaczonego pachołkami niezwykle wąskiego i technicznego toru. Wyniki wszystkich pozostałych konkurencji, zarówno dynamicznych, jak i statycznych, pozwoliły na zajęcie 6. miejsca w klasyfikacji generalnej wśród bolidów spalinowych.

Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!/Fot.: Aleksandra Kugler
Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!/Fot.: Aleksandra Kugler

Największy sukces od czasu "Grażyny"

Dla AGH Racing minione zawody są największym sukcesem od 5 lat, kiedy to na Formula Student Netherlands 2018 trzy puchary zdobył zmodernizowany AGH Racing RTC5.0 "Grażyna". Choć wydaje się to sporym okresem, zespół w międzyczasie poświęcił czas nie na pogoń za trofeami, ale na rzecz wdrożenia pierwszych w Polsce bolidów elektrycznych i autonomicznych, zgodnych z regulaminem Formuły Student, wygrywając wyścig technologiczny z pozostałymi ekipami z uczelni technicznych znad Wisły. Dla bolidu AGH Racing RTC8.0 sezon jeszcze dobiegł końca, dlatego warto śledzić poczynania zespołu AGH Racingi i kibicować mu.

Prestiżowy konkurs

Zawody Formuły Student to jedne najbardziej prestiżowych konkursów inżynieryjnych dla studentów technicznych na całym świecie. W trakcie zawodów zespoły oraz ich konstrukcje biorą udział w konkurencjach statycznych, oraz dynamicznych. Te pierwsze koncentrują się na projekcie i wykonaniu bolidu (Engineering Design), umiejętności sporządzenia kosztorysu całej konstrukcji (Cost and Manufacturing), oraz kreatywności w sprzedaży produktu (Business Plan Presentation), natomiast testy dynamiczne w postaci Skidpada, Acceleration, Autocrossu oraz Endurance and Efficiency, sprawdzają realne osiągi pojazdów. To zróżnicowanie konkurencji sprawia, że wygrywają najlepsze, najbardziej kompetentne oraz wszechstronnie uzdolnione ekipy.

Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!/Fot.:Formula Student Czech Republic
Studenci AGH Racing wrócili z z Czech z trzema pucharami!/Fot.: Formula Student Czech Republic

W rywalizacji corocznie bierze udział kilkaset zespołów, w tym kilkanaście z samej Polski. Założone w 2012 r. AGH Racing zrzesza obecnie ponad setkę studentów ze wszystkich wydziałów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Tysiące godzin, które poświęcili na projektowanie, wykonanie oraz testowanie konstrukcji, zaowocowały nie tylko pucharami, takimi jak te zdobyte w Czechach, ale również stworzeniem pierwszego w Polsce elektrycznego oraz autonomicznego bolidu. Jest on zgodny z regulaminem Formuły Student, co czyni AGH Racing pierwszym zespołem znad Wisły, który nie tylko wdrożył, ale i ciągle rozwija trzy różne technologie — spalinową, elektryczną oraz autonomiczną.

Fot.gł.: Formula Student Czech Republic
Fot. i inf.: AGH Kraków

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka