czwartek, 15 grudnia 2022 09:28

Studenci zaskoczeni. Niezwykły gość przed kampusem UJ

Autor Patryk Trzaska
Studenci zaskoczeni. Niezwykły gość przed kampusem UJ

„Młodości, dodaj mi skrzydła" – pisał Adam Mickiewicz.  Dlatego trudno się dziwić, że wieszcz na swój kolejny przystanek podróży po Krakowie wybrał właśnie miejsce pełne młodych – Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomnik poety, będący repliką monumentu z krakowskiego Rynku, który stanął w środę, 14 grudnia przy ul. prof. St. Łojasiewicza 4, będzie tam stał przez dwa dni.

Ta niecodzienna akcja Teatru Groteska jest dalszym ciągiem kampanii informacyjnej 6. Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy MATERIA PRIMA, który rozpoczyna się 17 lutego 2023 roku w Krakowie.

Podróżujący monument jest kopią pomnika Adama Mickiewicza stojącego na Rynku, wybudowanego według projektu Teodora Rygiera a odsłoniętego w 1898 roku, na setne urodziny wieszcza. Kopia została przygotowana przez pracownię plastyczną Teatru Groteska. Jest niezwykle podobna do oryginału, prawie jego wielkości, gdyż stanowi 0,8 całości. Kampus UJ to już trzeci przystanek w podróży słynnego „Adasia". Do tej pory wieszcz już stanął już na Rynku, od strony ul. Szewskiej oraz pod Galerią Krakowską.

Adam Mickiewicz nieprzypadkowo został ambasadorem Festiwalu MATERIA PRIMA.  Zawdzięcza to swojej fascynacji Cirque-Olympique, który był pierwszym teatrem formy, działającym od 1782 roku  w Paryżu.  Niezwykły układ sceny pozwalał na wprowadzenie tam m.in. dram pantomimicznych, których główną atrakcję stanowiły efekty iluzjonistyczne, takie jak m.in.:  trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie, burze morskie.

Festiwal MATERIA PRIMA organizowany przez Teatr Groteska, stworzony i kierowany przez Adolfa Weltschka, jest przeglądem starannie wyselekcjonowanych najlepszych zespołów teatralnych
i baletowych na świecie.

fot. Teatr Groteska

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka