poniedziałek, 30 grudnia 2019 10:19

Sucha Beskidzka. W czasie świąt na drogach było spokojnie tylko na początku

Autor Mirosław Haładyj
Sucha Beskidzka. W czasie świąt na drogach było spokojnie tylko na początku

Święta Bożego Narodzenia dobiegły końca więc czas na pierwsze podsumowania bezpieczeństwa na naszych drogach. Pomimo spokojnego początku świątecznego okresu to już na ich koniec zatrzymano dwóch nietrzeźwych kierujących.

Pierwszy z nich został zatrzymany do kontroli rano 26 grudnia. Był nim 27 l. mieszkaniec suskiego powiatu. Nie tylko znajdował się w stanie nietrzeźwości – miał ponad 2 promile, ale też nie mógł okazać mundurowym swoich uprawnień do kierowania.

Drugi z nietrzeźwych kierujących został zatrzymany przez patrol w godzinach popołudniowych. Był nim również mieszkaniec naszego powiatu. Stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu 51-letniego kierującego wykazało już pełne 2,5 promila.  W jego przypadku prawo jazdy zostało natychmiast zatrzymane.

Policja przypomina: kierowca samochodu, który prowadzi pojazd w stanie nietrzeźwości, naraża się na odpowiedzialność karną nawet do dwóch lat pozbawienia wolności. Niezależnie od tego, Sąd orzeka wobec takiej osoby zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata, a także świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tysięcy zł. Kary drastycznie wzrastają w przypadku ponownego popełnienia takiego samego przestępstwa, np. świadczenie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym wzrasta dwukrotnie, do 10 tysięcy zł. Z kolei złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów stanowi odrębne przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat trzech.

Fot. i inf.: KPP Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje