piątek, 30 sierpnia 2019 09:13

Suscy muzycy zagrali na największych wydarzeniach folklorystycznych [ZDJĘCIA]

Autor Jakub Tomasik
Suscy muzycy zagrali na największych wydarzeniach folklorystycznych [ZDJĘCIA]

Moc muzyki z różnych zakątków Europy Środkowo - Wschodniej, feeria barw strojów regionalnych, radość z dzielenia się swoją tradycją – w dwa sierpniowe weekendy Kapela Mala Ziemia Suska działająca przy Miejskim Ośrodku Kultury – Zamek zagrała podczas Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie oraz w Krakowie podczas uroczystości obchodzonych w ramach 100 - lecia Związku Podhalan oraz V Zjazdu Karpackiego.

Jarmark Jagielloński to niezwykle barwne wydarzenie, podczas którego Lublin tętni niesamowitą energią pochodzącą od ludzi z wielu krajów Europy. Na wyjątkowe spotkanie z kulturą tradycyjną, muzyką i sztuką ludową w sierpniowy długi weekend w dniach 16 -18 na festiwal zaproszeni zostali artyści, twórcy ludowi i rzemieślnicy z Polski, Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Litwy czy Węgier.  Zgodnie z ideą wydarzenia nie są to osoby przypadkowe a starannie dobrani, autentyczni twórcy, kontynuujący  rodzinne i regionalne tradycje. Tym bardziej udział Kapeli Mała Ziemia Suska, reprezentującej nasz region w festiwalu, był dla muzyków dużym przeżyciem i wielkim wyróżnieniem. Grupa 8 muzyków Małej Ziemi Suskiej wystąpiła na  ulicach starego miasta wykonując po kilka  koncertów dziennie. W  piątek 16 -go, została  poproszona  o poprowadzenie  korowodu z  tradycyjną "Kurą  festiwalową". Suscy Muzycy  nawiązali wiele  nowych  kontaktów z licznie  zebranymi  gośćmi  festiwalowymi z całej Polski, promując jednocześnie Suchą Beskidzką, a ich występy zostały bardzo  dobrze przyjęte, nagrodzone wieloma brawami i pozytywnymi opiniami.

W dniach 24 – 26 sierpnia Kapela Mała Ziemia Suska otrzymała zaproszenie do Krakowa na uroczystości organizowane w ramach V Zjazdu Karpackiego. Święto górali z całego łuku Karpat tym razem odbyło się  w stolicy Małopolski, i było zarazem jedną z głównych uroczystości obchodzonego w tym roku 100-lecia Związku Podhalan w Polsce, który jest jedną z największych i najstarszych organizacji w Polsce,  skupiającą w swoim gronie rodowitych Górali oraz sympatyków, którym na sercu leży dobro i rozwój ziem górskich. Górale z różnych stron świata wzięli udział we Mszy Św. w katedrze na Wawelu, którą odprawił Ks. Stanisław Dziwisz. Suscy muzycy zagrali podczas niej razem z innymi muzykami góralskimi z różnych regionów pod przewodnictwem Jana Karpiela Bułecki. Następnie przeszli z korowodem przez ulice Starego Miasta na krakowski Rynek, gdzie Kapela Mała Ziemia Suska  zaprezentowała babiogórskie nuty, podczas koncertu  zespołów góralskich z Polski, a także ze Słowacji, Ukrainy i Rumunii.  Suscy muzycy zagrali również w wielopokoleniowej kapeli Studenckiego Zespołu Góralskiego Skalni, która wystąpiła także dzień wcześniej na Hali Cracovii oraz podczas piątkowych wykładów organizowanych z okazji obchodów 100 - lecia Związku Podhalan.

Kolejne ważne wydarzenie folklorystyczne, podczas którego będzie można usłyszeć połączone siły suskich kapel Mała Ziemia Suska i Skoblicka  to zaplanowany na 13- 15 wrzesień festiwal Gajdovacka na Słowacji. To wielkie święto dudziarzy i kapel Dudziarskich Europy, gdzie suscy muzycy zagrają w gronie instrumentalistów ze Szkocji, Włoch, Chorwacji, Białorusinów, Hiszpanów, Francuzów innych. Warto podkreślić, że na to wydarzenie  zespół z Suchej Beskidzkiej jest zapraszany nieprzerwanie od 2007.

fot/inf. UM Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje