W poniedziałek 11 listopada przypadnie 106. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, co stanowi jedną z najważniejszych dat w polskim kalendarzu narodowym. Specjalne obchody narodowego święta przygotowano też Krakowie.
Właśnie z tej okazji prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, apeluje do mieszkańców i mieszkanek miasta o wyrażenie patriotyzmu poprzez udekorowanie domów biało-czerwonymi flagami, symbolizującymi polskie barwy narodowe.
Patriotyczne dekoracje miasta
Na obchody Święta Niepodległości, Kraków zyska wyjątkowy wystrój. Urząd Miasta Krakowa zostanie udekorowany flagami państwowymi, miejskimi i Unii Europejskiej, co podkreśla nie tylko polską tożsamość, ale także przynależność do wspólnoty europejskiej.
W różnych punktach miasta pojawią się maszty z biało-czerwonymi flagami, które przypominać będą o polskich barwach narodowych. Flagi państwowe i miejskie będą wyeksponowane na budynkach Urzędu Miasta oraz Zarządu Budynków Komunalnych.
Na placu Wszystkich Świętych przed Magistratem staną maszty udekorowane zarówno biało-czerwonymi, jak i biało-niebieskimi flagami, nawiązującymi do symboliki miejskiej. Dodatkowo budynki miejskich jednostek organizacyjnych oraz spółek komunalnych zostaną przyozdobione tymi barwami, aby cały Kraków był objęty świątecznym, patriotycznym nastrojem.
Transport publiczny
Krakowski transport publiczny również włączy się w obchody. Na ulice miasta wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany biało-czerwonymi i biało-niebieskimi flagami, co pozwoli wszystkim mieszkańcom i turystom poczuć atmosferę święta.
Świetlne iluminacje
Podczas wieczornych obchodów, ważne punkty Krakowa zostaną podświetlone w biało-czerwonych barwach. Kładka o. Bernatka oraz Tauron Arena Kraków po zmroku zyskają patriotyczną iluminację. Na wieży telewizyjnej Emitel na Krzemionkach również pojawią się biało-czerwone światła, które symbolicznie rozświetlą Kraków.
Program obchodów w Krakowie
Obchody Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczną się o godzinie 9:40 ceremonią złożenia kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu. To gest oddania hołdu wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski, szczególnie żołnierzom polskiego ruchu oporu.
Następnie o 9:55 w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. O 10:00 z kolei w Katedrze Wawelskiej odbędzie się msza święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie, około godziny 11:15, przed Katedrą będą rozdawane flagi państwowe, by każdy uczestnik mógł symbolicznie wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny.
Po zakończeniu mszy świętej, na placu Matejki odbędzie się patriotyczny pochód, a o godzinie 12:00 przy Grobie Nieznanego Żołnierza rozpoczną się główne uroczystości. Obejmą one odegranie hymnu państwowego, oraz wręczenie odznaczeń państwowych.
- W tym roku kilka wyjątkowych osób zostanie uhonorowanych odznaczeniami państwowymi za szczególne zasługi dla naszej Ojczyzny. To ludzie, którzy swoją pracą i poświęceniem budowali i wzmacniali Polskę, zarówno na polu społecznym, jak i patriotycznym – powiedział wojewoda małopolski podczas briefiengu prasowego 7 listopada.
Wojewoda małopolski wręczy także akty nabycia obywatelstwa polskiego łącznie 9 osobom, w tym 1 dziecku. Ci, którzy otrzymają nowy dokument, pochodzą m.in. z Białorusi, Kazachstanu, Serbii, Ukrainy i Węgier.
- Dla osób, które już w poniedziałek zostaną pełnoprawnymi Polakami, będzie to dzień szczególny. Przekazanie im aktu nabycia obywatelstwa, w tak ważne dla nas święto, jest okazją, by cieszyć się z tego faktu już jako wspólnota – mówi wojewoda małopolski dr inż. Krzysztof Jan Klęczar.
Nastąpi także złożenie wieńców, a następnie ulicą Basztową przejdzie defilada pojazdów służb mundurowych i formacji konnych.
Do hymnu
W południe, w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu”, z wieży kościoła Mariackiego odegrany i odśpiewany zostanie hymn Polski. Akcja ta, organizowana przez Biuro Programu „Niepodległa” od 2018 roku, zyskuje coraz większą popularność.
W 100. rocznicę odzyskania niepodległości wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego zorganizowano w tysiącu miejsc na sześciu kontynentach. Coroczne śpiewanie hymnu przez Polaków w kraju i za granicą to symboliczny sposób na podkreślenie jedności narodowej.
Lekcja śpiewania
W Święto Niepodległości tradycyjnie odbędzie się Krakowska Lekcja Śpiewania, którą po raz 89. organizuje Biblioteka Polskiej Piosenki. Podczas koncertu na Rynku Głównym artyści Teatru Loch Camelot i publiczność wspólnie zaśpiewają pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku, dla uczestników wydarzenia przygotowano bezpłatne śpiewniki. Na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki są one również dostępne w wersji elektroniczne.
W tym roku w Krakowskiej Lekcji Śpiewania mogą wziąć udział również ci, którzy nie mogą przyjść na Rynek, albo w ogóle wybrać się w tym dniu do Krakowa, bo Biblioteka Polskiej Piosenki zaplanowała transmisję online z tego wydarzenia. Materiał zobaczyć będzie można na profilu BPP na Facebooku. Początek w poniedziałek, 11 listopada o godz. 17.00.
Na zakończenie obchodów odbędzie się defilada, w której zaprezentują się pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych oraz formacje kawalerii konnej. Ulicami Krakowa przejadą m.in.: motocykle, radiowozy i policyjna łódź motorowa, lekki transporter opancerzony AMZ Tur VI, Mobilna Stacja Kontroli Drogowej czy Więźniarka Iveco Eurocargo.
Warto dodać, że wydarzenie cieszy się ogromną popularnością. 11 listopada 2018 roku we wspólnym śpiewaniu patriotycznych piosenek wzięło udział aż 30 000 uczestników.
fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl