piątek, 4 grudnia 2020 14:15

Symboliczna Barbórka w wielickiej kopalni

Autor Marzena Gitler
Symboliczna Barbórka w wielickiej kopalni

3 grudnia w Kopalni Soli Wieliczka odbyły się skromne uroczystości związane z tradycyjna Barbórką.

Przedstawiciele kopalni tradycyjnie wzięli udział w mszy w Kaplicy św. Kingi. W obecnej sytuacji było to mniej liczne, skromniejsze, wciąż jednak wyjątkowe wydarzenie.

W przededniu tradycyjnej Barbórki odbyły się uroczystości z okazji wspomnienia św. Barbary – patronki górników. W kameralnej mszy świętej sprawowanej w kaplicy św. Kingi pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego uczestniczył Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Rafał Bochenek, wojewoda małopolski Łukasz Kmita oraz przedstawiciele urzędów górniczych i pracowników kopalni.

– Tegoroczna Barbórka uświadamia nam, że w tych pełnych wyzwań czasach potrzeba nam wszystkim wielkiego zaangażowania, oddania i wytrwałości. Życzę opieki patronki górniczej braci – św. Barbary i patronki wielickiej kopalni – św. Kingi – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

W trakcie skromnej uroczystości wojewoda wręczył odznaczenia państwowe i resortowe dla zasłużonych pracowników Kopalni Soli „Wieliczka”.

– Św. Barbara jest też patronką wszystkich, którzy podczas pracy ryzykują życie – dlatego wierzymy, że wspólna modlitwa i życzenia zdrowia, ale również solidarności z wszystkimi będącymi na froncie walki z pandemią, płynące tego dnia z głębi ziemi do niebios, będą miały szczególną moc – przekazał prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka” S.A.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce specjalnie z okazji Barbórki zorganizowało wystawę ”Czym się różni pies od kogutka? Czyli rzecz o narzędziach pracy dawnych górników”. 4 grudnia miała być uroczyście otwarta i udostępniona. Tymczasem w grudniu 2020 r. muzea są zamknięte dla zwiedzających. Pomimo to wystawę można zobaczyć online a jak tylko sytuacja się zmieni będzie ją można oglądać realnie. Piszemy o niej tu:

Czym się różni pies od kogutka? Muzeum Żup Krakowskich zaprasza na wystawę z okazji górniczego święta
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka z okazji Barbórki zorganizowało wystawę ”Czym się różni pies od kogutka? Czyli rzecz o narzędziach pracy dawnych górników”. Gdzie można ją obejrzeć?

Marzena Gitler, foto: Kopalnia Soli Wieliczka, MUW

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje