wtorek, 5 września 2023 13:24

"Szkoda, że się trzeba było mocno wkurzyć, aby coś się ruszyło". Jest reakcja Starostwa na mocny wpis sołtysa

Autor Katarzyna Jamróz
"Szkoda, że się trzeba było mocno wkurzyć, aby coś się ruszyło". Jest reakcja Starostwa na mocny wpis sołtysa

Nie milkną echa wypadku, do którego doszło przed kilkoma dniami na przejeździe kolejowym w Barcicach. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Sołtys Barcic, w mocnych słowach, skrytykował oznakowanie drogi powiatowej. Jak się okazało, na zamieszczony przez niego wpis w mediach społecznościowych zareagowało Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu.

W niedzielę (3 września) na facebookowym profilu "Sołectwa Barcice" pojawił się list otwarty, w którym to przedstawiciel samorządu wiejskiego, nie kryjąc emocji, skierował szereg pytań do Starosty Nowosądeckiego i Zarządu Dróg Powiatowych. – Jestem wkur… na cały ten bajzel! Kolejne osoby giną na drogach, torach w Barcicach i co dalej?! – napisał Tomasz Koszkul. Według sołtysa do tragicznego wypadku mogło przyczynić się złe oznakowanie drogi. W zamieszczonym na Facebooku poście zadał pytania, które skierował do Starostwa Powiatowego. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać.

Fot: PSP Nowy Sącz/st.ogn. Przemysław Kaczor

Będzie bezpieczniej?

– Bariera ochronna, tablice prowadzące ze strzałką i znak "niebezpieczny zakręt" zamontuje Zarząd Dróg Powiatowych po naszej interwencji na ostrym łuku drogi powiatowej Barcice-Przysietnica. Szkoda, że się trzeba było mocno wkurzyć, aby coś się ruszyło – przekazał sołtys Barcic. Do postu dołączył również zdjęcie, na którym widzimy, w jaki sposób widoczny był znak drogowy w dniu, w którym doszło do tragedii, a jak wyglądał on w poniedziałek. Okazało się, że wczoraj wycięto zarośla, które go przysłaniały.

Jest odpowiedz Starostwa! Bariera ochronna, tablice prowadzące ze strzałką i znak „niebezpieczny zakręt” zamontuje...

Opublikowany przez Barcice Sołectwo Poniedziałek, 4 września 2023

Z przesłanego do Koszkula oświadczenia wynika, że odcinek drogi, na którym doszło do tragicznego wypadku, jest w pełni bezpieczny pod warunkiem, że kierowca stosuje się do obowiązującego tam ograniczenia prędkości.

Fot: PSP Nowy Sącz/st.ogn. Przemysław Kaczor

Poniżej prezentujemy treść oświadczenia:

"Oznakowanie drogi powiatowej, szerokość i stan jezdni na zakręcie, przechyłka na łuku oraz szerokość i stan pobocza, jak również widoczność drogi zarówno na zakręcie, jak też na odcinkach dojazdowych, w pełni zapewniają bezpieczeństwo ruchu na tym odcinku drogi pod warunkiem przestrzegania ograniczenia prędkości wynikającego ze znaku „obszar zabudowany”. Znak ten jest czytelny, żadne przeszkody ani urządzenia nie utrudniają jego obserwacji zarówno w dzień, jak i po zmierzchu. Ograniczenie prędkości, jakie z niego wynika jest kontynuacją analogicznego ograniczenia obowiązującego w miejscowości Przysietnica, a tym samym nie zaskakuje kierujących wjeżdżających do Barcic z tego kierunku.

Parametry łuku pozwalają go bezpiecznie przejechać, a przebieg łuku jest dodatkowo wyznaczony słupkami wskaźnikowymi G-1a – G1c, ustawionymi przy prawej krawędzi jezdni (wynikającymi ze znaku A-9 przejazd kolejowy z zaporami). Według informacji Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu w okresie ostatnich trzech lat nie odnotowano tam żadnych zdarzeń drogowych.

Biorąc pod uwagę możliwość niestosowania się niektórych kierujących do obowiązujących ograniczeń – w uzgodnieniu z Komendą Miejską Policji w Nowym Sączu – zostanie dodatkowo ustawiona bariera ochronna od strony linii kolejowej wraz z tablicami prowadzącymi (pojedyncze tablice ze strzałką) oraz rozważane jest ustawienie dodatkowych znaków „niebezpieczny zakręt”. Z uwagi na bezpośrednie sąsiedztwo terenów kolejowych przedmiotowe prace będą wykonane w uzgodnieniu z PLK."

Przedstawiciel samorządu wiejskiego zapewnił, że sprawie tej będzie się przyglądał.

Fot: PSP Nowy Sącz/st.ogn. Przemysław Kaczor

Czytaj również:

“Jestem wkur… na cały ten bajzel!”. Sołtys zadaje pytania Staroście
Głos w sprawie tragicznego wypadku, do którego doszło w miejscowości Barcice (powiat nowosądecki), postanowił zabrać Tomasz Koszkul, Sołtys Barcic. W wyniku
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka