poniedziałek, 5 kwietnia 2021 10:49

Szkoła w Dobranowicach wraca do dawnego patrona

Autor Marzena Gitler
Szkoła w Dobranowicach wraca do dawnego patrona

Szkoła w Dobranowicach ma patrona. To postać ważna dla historii wielickiej oświaty i co ciekawe, ponowny patron tej placówki.

Podczas sesji Rady Miejskiej, która odbyła się w piątek 26 marca 2021 r., przyjęta została Uchwała w sprawie nadania Szkole Podstawowej w Dobranowicach imienia Wojciecha Kucharskiego. Z takim wnioskiem zwróciła się społeczność szkolna oraz mieszkańcy Dobranowic.

Wojciech Kucharski, syn Tomasza i Jadwigi Dubiel, urodził się w Dobranowicach 8 kwietnia 1808 r. W wieku 41 lat poślubił Mariannę Kulmę. Jako najstarszy syn odziedziczył majątek po ojcu. Dzięki swej pracowitości, oszczędności i skromności małżonkowie znacznie pomnożyli odziedziczone dobra, którymi obdarzali kościół w Biskupicach. Z powodu braku własnego potomstwa Państwo Kucharscy przekazali dorobek życia na budowę i założenie szkoły ludowej oraz kaplicy szkolnej w Dobranowicach. W swoim testamencie Wojciech Kucharski wskazał na potrzebę oświaty, zwłaszcza wśród przyszłych pokoleń społeczności wiejskiej. Poprzez własne braki edukacyjne łatwiej dostrzegał konieczność zapewnienia możliwości kształcenia.

Szkoła powstała w 1914 roku i na przestrzeni stu lat rozbudowywała się i rozwijała. W 1995 roku nadano jej imię Wojciecha Kucharskiego. W wyniku reorganizacji oświaty szkoła ta zniknęła z sieci szkół, aż do ponownego jej otwarcia w 2019 roku. Teraz otrzyma nowe ponownie imię dawnego patrona. To wyraz wdzięczności oraz troski o świadomość historyczną – podkreślają władze Wieliczki.

Inf. i foto: UMiG Wieliczka

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje