środa, 21 października 2020 18:45

Szpital tymczasowy w centrum metropolii

Autor Mirosław Haładyj
Szpital tymczasowy w centrum metropolii

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, zgodnie z informacją przekazaną dziś  podczas wystąpienia w Sejmie przez Premiera Mateusza Morawieckiego,  zostało wytypowane na szpital tymczasowy. Ten najbardziej znany obiekt wystawienniczy w regionie będzie mógł pomieścić nawet pół tysiąca łóżek  dla chorujących pacjentów.

Dogodne  położenie w centrum miasta, dobra infrastruktura oraz możliwość  sprawnego dostosowania obiektu do odpowiednich standardów – to kluczowe  kryteria, które były brane pod uwagę przy lokalizacji szpitala – wylicza  wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Specjalny zespół, w skład którego  wchodzą eksperci, głównie lekarze o różnych specjalnościach, pracuje  intensywnie nad planem strategii organizacyjnej tak ogromnego  przedsięwzięcia, jakim jest szpital tymczasowy. I przede wszystkim pod  uwagę brane są rekomendacje specjalistów, którzy uznali, że umieszczenie  pacjentów na jednym poziomie, w otwartej przestrzeni, będzie  korzystniejsze dla zapewnienia właściwej opieki lekarskiej i  pielęgniarskiej.

Duża  przestrzeń, jaką dysponuje MCK, jest atutem tej lokalizacji, zarówno  jeśli chodzi o przygotowanie infrastruktury (sprzętu medycznego,  zbiorników z tlenem itp.), jak i w opiece nad pacjentami, którzy nie  będą umieszczani na różnych piętrach i oddziałach, ale w przestronnej  hali, gdzie łatwiejszy będzie stały nadzór i opieka nad chorymi. W tej  formule bardziej efektywna może być też organizacja pracy personelu  medycznego.

Trwają  uzgodnienia dotyczące zarówno wyposażenia szpitala tymczasowego, jak i  personelu, który będzie w nim pracował. Wojewoda jest w stałym kontakcie  z zarządcą MCK, dyrektorami szpitali, izbami lekarskimi i  pielęgniarskimi, czy władzami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, którzy  wykazują ogromne zaangażowanie i chęć współpracy. – Wszyscy zdają sobie  sprawę z powagi sytuacji i dlatego wierzę, że wspólnie uda nam się  zorganizować tymczasowy szpital tak, aby mógł zapewnić należytą pomoc i  opiekę chorującym pacjentom – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Jednocześnie  systematycznie powiększana jest baza tzw. łóżek covidowych w śląskich  szpitalach. Informacja o ilości miejsc oraz zajętości codziennie  publikowana jest na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dzięki  ogromnemu zaangażowaniu oraz pracy dyrekcji i zarządzających szpitalami  udało się zabezpieczyć kolejne miejsca w placówkach m.in. w  Częstochowie, Bielsku–Białej, Orzeszu, Bystrej, Katowicach, Rybniku,  Jastrzębiu–Zdroju, Zabrzu, Świętochłowicach, Czeladzi, Mysłowicach,  Myszkowie. Łącznie to blisko pół tysiąca łóżek.

Na  pacjentów, którzy przechodzą zakażenie nieuciążliwie, czekają miejsca w  izolatoriach w Istebnej oraz w Ustroniu – łącznie to ponad 250 miejsc, z  czego zajętych jest 58.

Inf.: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Fot.: MCK

Polska

Polska - najnowsze informacje