wtorek, 16 listopada 2021 11:38

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymał planowe przyjęcia

Autor Marzena Gitler
Szpital Uniwersytecki w Krakowie wstrzymał planowe przyjęcia

Największy szpital w Małopolsce poinformował, że wstrzymuje planowe przyjęcia. Wynika to z realizacji strategii województwa na czwartą falę zakażeń koronawirusem. Ograniczenia nie dotyczą pacjentów onkologicznych oraz udarowych - poinformowano w komunikacie.

O wstrzymaniu planowych przyjęć Szpital Uniwersytecki w Krakowie poinformował w komunikacie na swojej stronie internetowej.

"Z przykrością informujemy, że w związku z sytuacją epidemiologiczną i wynikającym z niej zapotrzebowaniem na zapewnienie wystarczającej ilości miejsc covidowych w regionie - jesteśmy zmuszeni do wstrzymania przyjęć planowych z dniem 16.11. br. do odwołania. Prosimy o bieżące sprawdzanie komunikatów na stronie internetowej szpitala.
Powyższe zarządzenie nie dotyczy Pacjentów onkologicznych oraz udarowych" -
czytamy w komunikacie.

Placówka nie wstrzymała jednak normalnego funkcjonowania poradni, ale poinformowała, że liczy się z taką możliwością: "Jednocześnie wyjaśniamy, że poradnie specjalistyczne Szpitala Uniwersyteckiego w chwili obecnej pracują w normalnym trybie, a konsultacje odbywają się zgodnie z harmonogramem. Zwracamy jednak uwagę, że w przypadku zwiększonej liczby chorych z Covid-19, z uwagi na zapotrzebowanie kadrowe, będziemy musieli ograniczyć i tę działalność.

Za wszelkie utrudnienia serdecznie przepraszamy" - poinformowała dyrekcja placówki.

Wcześniej szpital wprowadził też zakaz odwiedzin pacjentów przebywających na oddziałach klinicznych. Można kontaktować się z nimi wyłącznie telefonicznie oraz korespondencyjnie. Odwiedziny możliwe są tylko w szczególnych przypadkach, za zgodą Kierownika Oddziału Klinicznego lub lekarza, kierującego dyżurem. Całkowity zakaz odwiedzin obowiązuje już m.in. w Specjalistycznym Szpitalu im. Edwarda Szczeklika w Tarnowie czy też Szpitalu im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Przypomnijmy, w Małopolsce decyzją wojewody małopolskiego realizowany jest już V etap strategii na IV falę pandemii. W piątek, 12 listopada Łukasz Kmita przedstawił plan zwiększania liczby miejsc covidowych w małopolskich szpitalach i nie ukrywał, że stanie się to kosztem leczenia innych chorób.

zobacz: IV fala w Małopolsce. Wojewoda: "Sytuacja będzie się pogarszać"

-  Sytuacja, podkreślam, jest wymagająca. Dyrektorzy szpitali mają świadomość, że te decyzje będą wiązały się z pewnymi ograniczeniami dostępności do niecovidowej opieki specjalistycznej w szpitalach. Ale rozwój epidemii i fakt, że tylu mieszkańców się nie zaszczepiło w Małopolsce (przypominam, że 55% nie jest zaszczepionych) powoduje, że decyzje dotyczące zabezpieczenia łóżek respiratorowych muszą być realizowane - mówił wojewoda.

W Szpitalu Uniwersyteckim od 15 listopada wojewoda nakazał zorganizowac 18 kolejnych miejsc dla chorych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, a w dniach 22-16 listopada ma ich przybyć w sumie jeszcze 38 (32 dla osób "pozytywnych" i 6 łóżek respiratorowych).

Ograniczenia w przyjmowaniu pacjentów innych niż z covidem wprowadzą też zapewne wkrótce inne szpitale w Krakowie i Małopolsce, gdzie w sumie zaplanowane jest zorganizowanie w listopadzie 2277 łóżek covidowych, w tym 184 łóżek respiratorowych. - Prawdopodobnie do końca listopada sytuacja będzie się pogarszać. Będziemy zmuszeni do wydania kolejnych decyzji dotyczących łóżek covidowych do docelowego poziomu 2277 łóżek, w tym 184 łóżek respiratorowych. Wydaje się, że ta liczba 2277 będzie to liczba, która powinna zabezpieczyć mieszkańców Małopolski w łóżka covidowe - stwierdził Łukasz Kmita.

Szpital Uniwersytecki w Krakowie to największy i najnowocześniejszy szpital w Małopolsce, adresowany do leczenia najtrudniejszych przypadków. Ma 37 oddziałów klinicznych i 12 zakładów leczniczych. Funkcjonuje przy nim 71 poradni. Rocznie przyjmuje na oddziałach ponad 55 tysięcy pacjentów, z tego blisko 7 tys. to pacjenci z SOR (bez uwzględniania chorych z odcinka zakaźnego SOR). Rocznie udziela też ok 400 tys. porad ambulatoryjnych w przychodniach.

Szpital, który w roku styczniu 2020 roku przeprowadził się do budynków w Prokocimiu (część oddziałów nadal jest na ul. Kopernika w Krakowie) otrzymał ponad 244 miliony złotych dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup wyposażenia do nowej siedziby.

fot. Fb. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka