poniedziałek, 31 maja 2021 09:45, aktualizacja 4 lata temu

Tarnów. ITS usprawnił miejski ruch. Są na to „twarde dowody”

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. ITS usprawnił miejski ruch. Są na to „twarde dowody”

Inteligentny System Transportowy znacznie usprawnił miejski ruch, w efekcie czego czas przejazdu głównymi ciągami ulic w mieście uległ znacznemu skróceniu – tak wynika z badań przeprowadzonych pół roku po uruchomieniu systemu. Dzięki ITS punktualniej kursują także miejskie autobusy, które otrzymały „priorytet przejazdu”.

Aleja Jana Pawła II - to tam osiągnięto najlepsze wyniki. Nowoczesne narzędzia sterowania ruchem sprawiły, iż można tam przejechać w czasie nawet o 70 procent krótszym, niż przed wprowadzeniem ITS. Średnio w mieście oszczędność czasu przejazdu wyliczono na około 39 procent. To znacznie powyżej zakładanych wartości. Wykonawca systemu zobowiązał się do minimum 15,01 procent poprawy czasu przejazdu na czterech ciągach komunikacyjnych.

- Pomiary zostały przeprowadzone bardzo dokładnie – mówi Wiktor Pabian z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie, który zawiaduje Centrum Sterowania Ruchem. – Na każdym z monitorowanych odcinków wykonano po 10 przejazdów w każdą stronę, o trzech porach dnia, czyli w sumie po 60 przejazdów. Dopiero na tej podstawie zostały przeprowadzone obliczenia. Są więc twarde dowody na to, że Inteligentny System Transportowy w naszym mieście sprawdził się w praktyce.

Inteligentny System Transportowy to narzędzie informatyczno-elektroniczne, które oprócz monitorowania ruchu na miejskich skrzyżowaniach, obejmuje również tablice zmiennej treści, które informują kierowców przyjeżdżających do miasta o najkrótszych trasach przejazdu, trzy stacje meteo podające bieżące informacje pogodowe, 52 tablice dynamicznej informacji pasażerskiej podające rzeczywiste czasy odjazdu miejskich autobusów, 600 czujników pozwalających wskazywać wolne miejsca parkingowe w centrum miasta – na 10 tablicach parkingowych – oraz system Tarnowski Rower Miejski. „Sercem” systemu jest Centrum Sterowania Ruchem.

System w Tarnowie został uruchomiony 27 listopada ubiegłego roku. Oprócz alei Jana Pawła II obejmuje również ulice: Krakowską, Słoneczną i Sitki oraz ciąg ulic: Mickiewicza – al. Solidarności – Szujskiego – Mościckiego.

Uruchomienie w Tarnowie ITS-u kosztowało 18 mln 628 tys. zł, w tym dofinansowanie z UE wyniosło 10 mln 436 tys.

Park Zdrojowy w Ciężkowicach na ukończeniu. „Obiekt robi niesamowite wrażenie”
Wiadomości Ciężkowice. Prace przy Parku Zdrojowym dobiegają końca. Oficjalne otwarcie już niedługo.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka