poniedziałek, 31 maja 2021 09:45

Tarnów. ITS usprawnił miejski ruch. Są na to „twarde dowody”

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. ITS usprawnił miejski ruch. Są na to „twarde dowody”

Inteligentny System Transportowy znacznie usprawnił miejski ruch, w efekcie czego czas przejazdu głównymi ciągami ulic w mieście uległ znacznemu skróceniu – tak wynika z badań przeprowadzonych pół roku po uruchomieniu systemu. Dzięki ITS punktualniej kursują także miejskie autobusy, które otrzymały „priorytet przejazdu”.

Aleja Jana Pawła II - to tam osiągnięto najlepsze wyniki. Nowoczesne narzędzia sterowania ruchem sprawiły, iż można tam przejechać w czasie nawet o 70 procent krótszym, niż przed wprowadzeniem ITS. Średnio w mieście oszczędność czasu przejazdu wyliczono na około 39 procent. To znacznie powyżej zakładanych wartości. Wykonawca systemu zobowiązał się do minimum 15,01 procent poprawy czasu przejazdu na czterech ciągach komunikacyjnych.

- Pomiary zostały przeprowadzone bardzo dokładnie – mówi Wiktor Pabian z Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie, który zawiaduje Centrum Sterowania Ruchem. – Na każdym z monitorowanych odcinków wykonano po 10 przejazdów w każdą stronę, o trzech porach dnia, czyli w sumie po 60 przejazdów. Dopiero na tej podstawie zostały przeprowadzone obliczenia. Są więc twarde dowody na to, że Inteligentny System Transportowy w naszym mieście sprawdził się w praktyce.

Inteligentny System Transportowy to narzędzie informatyczno-elektroniczne, które oprócz monitorowania ruchu na miejskich skrzyżowaniach, obejmuje również tablice zmiennej treści, które informują kierowców przyjeżdżających do miasta o najkrótszych trasach przejazdu, trzy stacje meteo podające bieżące informacje pogodowe, 52 tablice dynamicznej informacji pasażerskiej podające rzeczywiste czasy odjazdu miejskich autobusów, 600 czujników pozwalających wskazywać wolne miejsca parkingowe w centrum miasta – na 10 tablicach parkingowych – oraz system Tarnowski Rower Miejski. „Sercem” systemu jest Centrum Sterowania Ruchem.

System w Tarnowie został uruchomiony 27 listopada ubiegłego roku. Oprócz alei Jana Pawła II obejmuje również ulice: Krakowską, Słoneczną i Sitki oraz ciąg ulic: Mickiewicza – al. Solidarności – Szujskiego – Mościckiego.

Uruchomienie w Tarnowie ITS-u kosztowało 18 mln 628 tys. zł, w tym dofinansowanie z UE wyniosło 10 mln 436 tys.

Park Zdrojowy w Ciężkowicach na ukończeniu. „Obiekt robi niesamowite wrażenie”
Wiadomości Ciężkowice. Prace przy Parku Zdrojowym dobiegają końca. Oficjalne otwarcie już niedługo.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka