poniedziałek, 30 grudnia 2019 13:51

Tarnów. Kiedy most w Ostrowie? Posłowie apelują do premiera o przyspieszenie inwestycji

Autor Marzena Gitler
Tarnów. Kiedy most w Ostrowie? Posłowie apelują do premiera o przyspieszenie inwestycji

„Skandaliczny tryb zamknięcia mostu doprowadził do kompletnej dezorganizacji życia społecznego i gospodarczego w regionie. Bezpośrednio uderzyło w kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni jedynej przeprawy w tym obszarze.” – napisali w liście do premiera posłowie z Tarnowa. Czego się domagają?

Jeszcze przed świętami posłowie ziemi tarnowskiej, Urszula Augustyn i Władysław Kosiniak-Kamysz skierowali list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego, apelując o przyspieszenie budowy tymczasowej przeprawy mostowej w Ostrowie.

W zaadresowanym 16 grudnia 2019 r. piśmie czytamy m.in. że decyzja Starosty Powiatu Tarnowskiego o zamknięciu mostu oraz tryb, w jakim zostało to przeprowadzone, spowodowała niespotykany kryzys, który ma skutki zarówno społeczne jak i biznesowe.

W liście nie brakuje ostrej krytyki pod adresem obecnego starosty Romana Łucarza z PiS.

„Po pierwsze decyzja oraz rzeczywiste zamknięcie mostu 27 listopada br. nastąpiły - dosłownie - z godziny na godzinę! Postawiło to mieszkańców gminy Wierzchosławice, gminy Radłów oraz mieszkańców Tarnowa i wszelkich interesariuszy miasta, gmin oraz Grupy Azoty w Mościcach w tragicznej sytuacji.

Starosta Powiatu Tarnowskiego decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego wyłączył most z ruchu samochodowego, rowerowego oraz pieszego nie powiadamiając wcześniej o swoim zamiarze mieszkańców, przedsiębiorców, rodziców dzieci, które rano wyszły do szkoły na drugą stronę mostu. Nikogo! A to właśnie tym mostem biegła jedyna w promieniu kilkunastu kilometrów droga umożliwiająca tysiącom ludzi codzienną przeprawę przez rzekę do przedszkoli, szkół, zakładów pracy, domów, przychodni, szpitali, sklepów, instytucji użyteczności publicznej, urzędów.

Ten skandaliczny tryb zamknięcia mostu doprowadził do kompletnej dezorganizacji życia społecznego i gospodarczego w regionie. Bezpośrednio uderzyło w kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców, którzy z dnia na dzień zostali pozbawieni jedynej przeprawy w tym obszarze. Tego dnia pracownicy nie mogli wrócić do swoich domów zwykłą drogą, dzieci zostały w szkołach oczekując na rodziców. Zbiorcze i indywidualne protesty mieszkańców sołectw z obu stron Dunajca oraz tarnowian zostały zignorowane. Teraz, by pokonać kilkaset metrów - dzielących z jednej strony Dunajca Ostrów,  z drugiej Kępę Bogumiłowicką i Mościce - ludzie zmuszeni są do nadrabiania kilkudziesięciu kilometrów. To czas, koszty, stres, a dla przedsiębiorców, którzy tutaj mają swoje firmy, realne zagrożenie ich działalności już dzisiaj, a w perspektywie kilkunastu miesięcy - zanim powstanie deklarowany przez p. starostę most - prawie pewny upadek biznesów, będących często jedynym źródłem dochodów setek rodzin.” – napisali parlamentarzyści.

„Prosimy potraktować tę sytuację jako kryzysową. Ludzie nie mogą czekać na nową przeprawę prawie rok! Dlatego niezbędna jest Pańska interwencja. Można skrócić do maksimum czas wymaganych formalności. Wojsko może postawić tymczasowy most - w innych miejscach w kraju robiono to w ciągu dwóch - trzech miesięcy. Nie tak jak obiecuje nam starosta tarnowski w czasie prawie roku!”

Wyliczają też straty, jakie muszą ponieść mieszkańcy regionu: „Za rok funkcjonujące dziś handel i usługi znikną! Kto zapłaci za straty przedsiębiorcom i ich rodzinom? Kto przez rok będzie dowoził do szkół dzieci nadkładając 70 km dziennie? Kto zrekompensuje czas i koszty dojazdu także pracownikom, którzy z kilku kilometrów dziennie (pokonywanych często rowerem) nagle mają do pokonania kilkadziesiąt kilometrów?” – pytają.

Autorzy listu maja też pomysł, jak znaleźć pieniądze na sfinansowanie przeprawy tymczasowej. „Jeśli problemem w zbudowaniu tymczasowej przeprawy lub remoncie starego mostu są pieniądze, proponujemy, by Grupa Azoty - oddająca rokrocznie do kasy Polskiej Fundacji Narodowej po 7 min zł- tym razem przekazała pieniądze na szczytny cel: przywrócenie mieszkańcom powiatu tarnowskiego i Tarnowa normalnych warunków do życia po obu stronach Dunajca. Jest to zależne jedynie od Pańskiej, Panie Premierze, osobistej decyzji. Apelujemy do Pana ojej podjęcie!

Pod listem podpisali się jednak tylko dwaj z dziewięciu parlamentarzystów wybranych w okręgu tarnowskim w 2019 roku: Urszula Augustyn i Władysław Kosiniak-Kamysz. Żaden z posłów PiS nie złożył swojego podpisu pod apelem do premiera o natychmiastową interwencję w tej sprawie.

mat. prasowe, foto: By Jacek Płaneta - Biuro Poselskie posłanki Urszuli Augustyn, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48250507, By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=47156956

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka