czwartek, 3 lipca 2025 12:04, aktualizacja 7 godzin temu

Wakacje z historią. Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na letnią przygodę

Autor Marzena Gitler
Wakacje z historią. Muzeum Ziemi Tarnowskiej zaprasza na letnią przygodę

Nie każdy wakacyjny dzień musi oznaczać tylko plażowanie. Dla tych, którzy szukają alternatywy łączącej zabawę z nauką, Muzeum Ziemi Tarnowskiej przygotowało wyjątkową ofertę letnich zajęć edukacyjnych. Od lipca do końca sierpnia dzieci, młodzież i całe rodziny mogą odkrywać fascynujące karty historii Polski i regionu – w muzeum, na świeżym powietrzu, w ruchu i... z uśmiechem.

– Już po raz trzeci próbujemy uatrakcyjnić młodszym i starszym wakacje, zapraszając właśnie do naszego oddziału – Regionalnego Centrum Edukacji o Pamięci – mówi Agnieszka Grela, kierownik placówki. – Staramy się, aby te zajęcia były atrakcyjne zabawowo, ale nie zapominamy o edukacji. Nasze motto to edukowanie przez działanie – a działanie to zabawa. Stąd gry wielkoformatowe, zadania sprawnościowe i mnóstwo śmiechu, ale i refleksji nad historią.

Cotygodniowe spotkania z historią

W każdy wtorek lipca i sierpnia o godz. 11:00 na uczestników czekać będą tematyczne zajęcia w Regionalnym Centrum Edukacji o Pamięci przy ul. Mościckiego 27A. Każde spotkanie potrwa 90 minut i kosztuje 14 zł. Zapisy prowadzone są telefonicznie pod numerem 14 657 18 67 (najpóźniej dzień przed zajęciami).

Pierwszym z cyklu są zajęcia „Warto ciało wprawić w ruch i w muzeum też to rób”, które łączą aktywność fizyczną z historią wojskowości. Uczestnicy poznają wyposażenie żołnierskie z czasów II wojny światowej, ćwiczą musztrę, czołgają się i rzucają „granatami”. – Sprawdzimy, kto ma sokole oko i celnie strzela – dodaje z uśmiechem Agnieszka Grela.

Szczególną sympatią cieszą się zajęcia „Niedźwiedź nosi, konik biega – takich w wojsku też potrzeba” (10 lipca i 7 sierpnia). To historia wojenna widziana z perspektywy zwierząt, które odegrały ważne role na frontach XX wieku – od misia Wojtka po współczesnego psa Patrona z wojny rosyjsko-ukraińskiej. Każdy uczestnik zabierze do domu własnoręcznie wykonaną maskotkę.

Zajęcia w Muzeum Ziemi Tarnowskiej / fot. Muzeum Tarnowa

Z kolei 17 lipca i 14 sierpnia Centrum zaprosi na „Polska to my” – grę wielkoformatową, dzięki której dzieci poznają symbole narodowe, ważne postaci i miejsca z regionu, a przy okazji… poćwiczą. W myśl zasady „w zdrowym ciele zdrowy duch” ruch i nauka idą tu w parze.

W kolejnych tygodniach uczestnicy wyruszą „Z legendą w historię” (24 lipca i 21 sierpnia), aby poznać herby miast nad Wisłą i legendy związane z Krakowem czy Tarnowem, a także stworzyć własny herb w technice witrażowej. Cykl zamkną zajęcia „Życie zwykłe i niezwykłe wybitnych Polaków” (31 lipca i 28 sierpnia) – opowieści o polskich bohaterach literatury, sztuki i nauki, również tych związanych z Tarnowem. Edukacyjna gra „Wybitni Polacy” pomoże dzieciom poznać ich nie tylko od strony osiągnięć, ale i codziennych pasji.

Muzealne lato w całym regionie

Letnia oferta Muzeum Ziemi Tarnowskiej nie kończy się na Centrum Edukacji. Przez całe lato prowadzone będą również zajęcia edukacyjne dla grup zorganizowanych – zarówno w Tarnowie, jak i w oddziałach terenowych. Programy zajęć obejmują kilkadziesiąt tematów, a pełna oferta dostępna jest na stronie: www.muzeum.tarnow.pl w zakładce „Edukacja”.

Ciekawą propozycją jest również Muzeum Etnograficzne przy ul. Krakowskiej 10 w Tarnowie, gdzie w lipcu można umówić się na wakacyjne lekcje muzealne (dla min. 6 osób). Zapisy przyjmowane są pod numerem 14 622 06 25.

Siedziba Muzeum Ziemi Tarnowskiej / fot. Muzeum Tarnowa

Koncert w Zalipiu: historia w piosence

Finałem letniego programu będzie plenerowy koncert „1000-lecie Korony Królestwa Polskiego. Historia w Piosence”, który odbędzie się 15 sierpnia w malowniczym Zalipiu, na terenie Zagrody Felicji Curyłowej. W ramach cyklu „Kultura przy wiejskiej drodze – Małopolski gościniec” usłyszymy najpiękniejsze pieśni o ojczyźnie i opowieści o polskich królach. Na scenie wystąpią: Anna Sokołowska, Mateusz Mijal i Jacek Wójcicki, a całości towarzyszyć będzie Orkiestra MusicaLove pod batutą Macieja Niecia. Wstęp wolny!

Zajęcia w Muzeum Ziemi Tarnowskiej / fot. Muzeum Tarnowa

– W tym roku przygotowaliśmy jeszcze więcej zajęć niż w poprzednich edycjach – podkreśla Agnieszka Grela. – Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie: od miłośników historii wojskowej, przez sympatyków legend, po entuzjastów twórczości wybitnych Polaków.

Wakacje w Muzeum Ziemi Tarnowskiej to doskonała okazja, by spędzić lato inaczej – mądrze, aktywnie i rodzinnie. Bo historia w Tarnowie naprawdę potrafi wciągnąć.

fot. Muzeum Tarnowa

Obserwuj nas w Google News

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka