środa, 14 października 2020 11:14

Tarnów: Kierowcy autobusów usprawnią miejski ruch?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Kierowcy autobusów usprawnią miejski ruch?

W Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Tarnowie zaczął działać system, który ma pomóc w usprawnieniu ruchu w mieście. Kluczowym elementem systemu są… kierowcy miejskich autobusów. System opracował prezes MPK, Jerzy Wiatr.

Wymyślony przez prezesa MPK system w pierwszej kolejności ma usprawnić ruch autobusów miejskich, ale w również ułatwi życie innym uczestnikom ruchu drogowego w Tarnowie i okolicach. Działanie systemu polega na wykorzystaniu urządzeń lokalizacyjnych w autobusach miejskich, połączonych z Centrum Nadzoru Ruchu Zarządu Dróg i Komunikacji, stosowanych do lokalizacji pojazdów i sprawdzania czasu dojazdu autobusów do konkretnych przystanków, które to informacje wyświetlane są na elektronicznych tablicach przystankowych, w aplikacji MyBus, Google Maps itp.

Jak działa system? Kierowca autobusu, widząc jakiekolwiek utrudnienia na trasie swojego przejazdu, wybiera z wygodnego menu swojego autokomputera (to uzupełnienie standardowego oprogramowania) jedno ze zdarzeń: wypadek, nieprawidłowe parkowanie, nisko wiszące konary, nisko wiszące przewody, podtopienie drogi, uszkodzony przystanek. Po odnotowaniu takiego zdarzenia przez kierowcę informacja jest w czasie rzeczywistym przesyłana do Centrum Nadzoru Ruchu ZDiK i dyspozytora MPK.

Wybrany przez kierowcę alert „zapala się” na ekranie dyspozytora, jednocześnie otrzymuje on na ten temat e-mail z opisanym rodzajem zdarzenia, danymi pojazdu (linia/kierunek, czas, okolica jakiego przystanku, nazwa przystanku, pozycja GPS) oraz link do wygodnej mapy z zaznaczonym zdarzeniem i kontakt do dyspozytora MPK, który może uzupełnić dane po radiowej rozmowie z kierowcą.

W rezultacie miejskie Centrum Zarządzania Ruchem otrzymuje na bieżąco informacje o utrudnieniach w ruchu na wszystkich ważnych drogach w mieście, może podjąć bezpośrednie działania lub przekazać informacje np. do miejskich strażników.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje