środa, 22 września 2021 09:32

Tarnów ma nietypowy przystanek. Jego nazwa stała się hitem sieci

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów ma nietypowy przystanek. Jego nazwa stała się hitem sieci

Matki Bożej Fatimskiej – Curie – na takim przystanku w Tarnowie zatrzymują się miejskie autobusy. I nie jest to bynajmniej pomyłka. Zdjęcie przystanku od kilku dni robi prawdziwe zamieszanie w sieci. A co Matka Boża Fatimska ma wspólnego z Marią Skłodowską-Curie?

Przystanek Matki Bożej Fatimskiej – Curie znajduje się w Tarnowie przy skrzyżowaniu al. Matki Bożej Fatimskiej oraz ul. Marii Skłodowskiej – Curie. Jego zdjęcie do kilku dni jest prawdziwym hitem internetu. Wszystko za sprawą jednej z internautek, która wrzuciła zdjęcie nazwy przystanku do sieci. Na facebookowym profilu „Słownik polsko@polski”, gdzie zamieszczona została fotografia, aż zawrzało.

„Ta Fatimska to była chyba drugą żoną Piotra Curie, ale nie było to nagłaśniane”, „Śmiesznie wyszło. Zderzenie religii z nauką”, „Dlaczego Maryi przysługują 2 przymiotniki a Skłodowskiej-Curie tylko nazwisko po mężu?”, „Matka Boska Popromienna”, „Maria Curie Fatimska się w grobie przewraca od polonu”, „W końcu i to Maria, i to Maria” – komentowali internauci.

Co jednak ciekawe, mieszkańcy Tarnowa w tej nazwie nigdy nie dopatrywali się błędu czy powodów do śmiechu. A nazwa nie jest bynajmniej fantazją urzędników. - Jest takie rozporządzenie ministra transportu i budownictwa z 2012 roku, które precyzuje, jak się nadaje nazwy przystankom. Przystanek musi mieć nazwę, gdzie przede wszystkim jest nazwa ulicy, przy której jest usytuowany, natomiast jeśli przy danej ulicy jest kilka przystanków, dodatkowo podaje się drugą nazwę ulicy, która precyzuje dokładnie, w którym miejscu przystanek jest zlokalizowany – tłumaczy w rozmowie z Radiem Kraków Wiesław Kozioł, kierownik działu organizacji transportu publicznego tarnowskiego Zarządu Dróg i Komunikacji.

fot. screenshot/Google Maps

Tarnów - najnowsze informacje