czwartek, 17 września 2020 10:41

Tarnów: XXI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów 2020 już w najbliższy weekend

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: XXI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów 2020 już w najbliższy weekend

Zamiast barwnego, wielodniowego korowodu, symboliczny przejazd wozu romskiego ulicami Tarnowa. Pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na wydarzenia i wystawy organizowane przez Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Mimo przeciwności XXI Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów odbędzie się także w tym roku.

Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów to wydarzenie organizowane od 1996 roku. Projekt ma na celu integrację Romów poprzez odwołanie się do mitu wędrówki, edukację historyczną i kulturalną dzieci i młodzieży romskiej, wykorzystywanie pozytywnego stereotypu Romów – kolorowych wędrowców – do zmiany negatywnego wizerunku Romów, eksponowanie symboli romskich uznanych przez instytucje międzynarodowe (flaga i hymn).

Założenia te służą świadomej budowie, czy też wzmocnieniu narodowej tożsamości Romów, poczucia więzi z historią, więzi międzyplemiennych.

Organizatorzy uznali, że pierwotna formuła Taboru – wędrowna grupa Romów i nie Romów, koczująca pod namiotami itd. z czasem stała się coraz bardziej anachroniczna. Od ubiegłego roku Tabor ma formę spotkania naukowców polskich i zagranicznych, którzy debatują na temat najnowszych trendów w romologii oraz sytuacji Romów w Europie. W tym roku zaplanowano między innymi takie wydarzenia:

  • Andrzej Grzymała-Kazłowski – Moja kolekcja romska
  • prof. Barbara Weigl i dr Magdalena Poraj-Weder – Postawy wobec chorób i leczenia oraz zdrowego stylu życia w grupie Lovarów ze Szczecina
  • Ewa Kocój – Kolekcja romska Pawła Lechowskiego
  • Barbara Prądzyńska – Teatr społeczny – spektakle z udziałem Romów Fundacji Art Junction
  • Byli kowale byli, film w reż. Moniki Szewczyk [dyskusja]

Dokładny harmonogram dostępny jest na stronie internetowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie.

Miejscem wystąpień będzie Restauracja „Stara Łaźnia” przy Placu Więźniów KL Auschwitz 1 w Tarnowie (sobota, 26.09., godz. 10.00-19.00).

Planowany jest także tradycyjny przejazd przez miasto muzealnego cygańskiego wozu na trasie: Muzeum Etnograficzne – Rynek – ul. Wałowa – Rynek – Muzeum Etnograficzne (piątek, 25.09., godz. 17.00), a także autobusowy przejazd uczestników Taboru Małopolskim Szlakiem Martyrologii Romów (niedziela, 27.09, godz. 10.00).

inf./fot. Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Tarnów - najnowsze informacje