sobota, 2 kwietnia 2022 11:11

Tę datę zna każdy katolik. Kraków i Wadowice pokazują jak wyglądał 2 kwietnia 17 lat temu..

Autor Katarzyna Jamróz
Tę datę zna każdy katolik. Kraków i Wadowice pokazują jak wyglądał 2 kwietnia 17 lat temu..

17 lat temu, 2 kwietnia 2005 r., w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Jan Paweł II powrócił do domu Ojca. Całym swym życiem i pontyfikatem dawał świadectwo głębokiej wiary w Chrystusa.

2 kwietnia 2005 r. wieczorem, po Apelu Jasnogórskim wierni zgromadzeni na Placu Świętego Piotra w Rzymie, modlili się na różańcu. Po zakończeniu nabożeństwa abp Leonardo Sandri wypowiedział słowa, które na stałe zapadły w pamięci.

– Najdrożsi bracia i siostry, o godzinie 21.37 nasz najukochańszy Ojciec Święty Jan Paweł II powrócił do domu Ojca

– powiedział 17 lat temu abp Leonardo Sandri.

Wiadomość o śmierci Jana Pawła II ogłosił stu tysiącom wiernym zebranym tego dnia na placu.

Chwilę później informacja obiegła cały świat. Wszyscy chrześcijanie oraz ludzie, którzy doświadczyli obecności, ciepła i serca papieża z Wadowic pogrążeni byli w głębokim smutku.

W Krakowie, z którym związany był przez lata Jan Paweł II, zabrzmiał dzwon Zygmunta. Kilkanaście lat wcześniej, 16 października 1978 roku ten sam dzwon ogłosił wybór kardynała Karola Wojtyły na Ojca Świętego. Tłumy wiernych zebrały się pod "oknem papieskim", aby towarzyszyć Janowi Pawłowi w odchodzeniu do "domu Ojca".

fot. Andrzej Płachetko / Archidiecezja Krakowska Facebook

W Wadowicach wierni przychodzili pod kamienicę, w której w 1920 roku na świat przyszedł Karol Wojtyła.

Fot. Wadowice po śmierci Jana Pawła II – kamienica, w której na świat przyszedł późniejszy Papież, kwiecień 2005 r.; ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Wadowicach

Gdy umierał papież, kibice przerwali mecz

1 kwietnia 2005 r. pod koniec pierwszej połowy meczu Lech Poznań - Pogoń Szczecin kibice obecni na trybunach zaczęli skandować "Przerwij mecz!". Po chwili na boisko wbiegł jeden z nich, który bezpośrednio zwrócił się do sędziego prowadzącego spotkanie. Następnie spiker poprosił wszystkich obecnych na meczu o powstanie. Pojawiła się informacja o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Krzysztof Zdunek, który sędziował spotkanie mimo niepotwierdzonej przez media informacji o śmierci papieża Polaka zdecydował się je przerwać. Piłkarze obu zespołów zgromadzili się na środku boiska, stając w okręgu. Kibice zaintonowali Mazurek Dąbrowskiego. Spotkanie wznowiono 27 kwietnia 2005 r. o godz. 18.39. Grano od 39. minuty.

2 kwietnia 2022 roku, o godzinie 20.00 pod Oknem Papieskim przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie odbędzie się czuwanie. O 21:00 w Sanktuarium św. Jana Pawła II wierni będą mogli odprawić modlitwę różańcową w intencji pokoju na Ukrainie.

Fot.: domjp2.pl

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje