W dzisiejszych czasach coraz więcej osób cierpi na dysfunkcje narządu ruchu. Wiele z nich korzysta z pomocy fizjoterapeuty. W naszym gabinecie fizjoterapii we Wrocławiu, najczęstszymi powodami konsultacji są bóle kręgosłupa oraz stawów obowodowych. Niestety przyczyny tych dolegliwości często znajdują się w innym miejscu niż się one objawiają co znacznie utrudnia diagnostykę i proces leczenia. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam terapia manualna. Jest to forma fizjoterapii szeroko wykorzystywana w leczeniu zaburzeń narządu ruchu. W jej skład wchodzi szereg metod i koncepcji diagnostyczno-terapeutycznych których bezpieczeństwo i skuteczność jest poparte wieloma badaniami naukowymi. Techniki stosowane w terapii manualnej poprzedzone są dokładnym wywiadem i badaniem klinicznym a ich odpowiednie wykonanie przez doświadczonego fizjoterapeute pozwalają w skuteczny i szybki sposób wyeliminować ból oraz poprawić ruchomości w stawach. W tym artykule dowiesz się na czym polega terapia manualna i jakie są do niej wskazania. Terapia manualna zajmuje się człowiekiem jako całością, dlatego żeby zrozumieć miechanizmy prowadzące do bólu i wyeliminować ich przyczynę musi się ona składać z następujących elementów.
Wywiad
Zabiegi terapii manualnej są poprzedzone dokładnym wywiadem. Jest to pierwszy etap badania który dostarcza wielu cennych informacji pomagających w odnaleznieniu źródła dolegliwości. Ta sama jednostka chorobowa u każdego pacjenta może reagować na zupełnie inne czynniki dlatego ten wstępny etap zbliża fizjoterapeute do prawdopodobnej przyczyny bólu i pomaga w wyborze odpowiedniej metody leczenia.
Badanie przedmiotowe
Badanie przedmiotowe połączone z wiedzą fizjoterapeuty to podstawa skutecznej diagnozy. Jest narzędziem uzupełniającym diagnostykę o dane dotyczące możliwości organizmu, zachowania bólu oraz tego w jaki sposób reaguje na dany ruch. Badanie odbywa się za pomocą takich czynności, jak:
- oglądanie
- palpacja
- osłuchiwanie
- testy funkcjonalne
- demonstracja funkcjonalna
- pomiar struktur anatomicznych
- analiza chodu
Badanie przedmiototwe jest regularnie powtarzane i uzupełniane podczas każdej kolejnej wizyty dzięki czemu fizjoterapeuta może modyfikować wybrane metody i wdrażać skuteczne leczenie.
Leczenie
Przeprowadzone wcześiej etapy diagnostyczne pozwalają na postawienie prawdopodobnej diagnozy i rozpoczęcie leczenia. W terapii manualnej stosuje się wiele technik preznaczonych do mobilizacji stawów, mięśni, ścięgien oraz nerwów. Mobilizacje te, w zależności od nasilenia objawów, mogą obywać się w fizjologicznym zakresie ruchu lub poza nim. Techniki te stosowane są w różnych ułożeniach ciała pacjenta, z różna siłą i tempem. Odpowieni dobór powyższych parametrów daje fizjoterapeucie nieograniczoną ilość opcji terapeutycznych i pozwala indywidualnie dopasowaną terapię. Skuteczność i bezpieczeństwo terapii manualnej poparta jest wieloma badaniami naukowymi. Fizjoterapeuta potrzebuje zazwyczaj 3-4 sesji aby efekty były widoczne. Na koniec wardo dodać, że zaangożowanie i wspólpraca pacjenta są elementem który zancznie poprawia efekty.
Jeśli potrzebujesz fizjoterapeuty we Wrocławiu to dobrze trafiłeś ponieważ tutaj znajdue się gabinet Active-Fizjo gdzie nasi fizjoterapeuci posiadają duże doświadczenie w zakresie terapii manualnej.
Active-Fizjo
Fizjoterapeuci Wrocław