Proste i zgeometryzowane detale oraz wkomponowanie budynku w drzewa, sprawiają, że budynek przy ul. Mokrej 7 w Niepołomicach bardziej przypomina zabudowę jednorodzinną niż typowy biurowiec. Inwestycja zaprojektowana przez James&Mau Arquitectura zdobyła właśnie nagrodę w kategorii Working Together w międzynarodowym konkursie architektonicznym Wienerberger Brick Award. Nagrodzono też inwestycję w Krakowie.
Międzynarodowy konkurs architektoniczny Wienerberger Brick Award odbywa się regularnie w systemie biennale od 2004 roku. Od 2013 roku naprzemiennie z edycją krajową Konkurs, za którego ideą stoi firma Wienerberger, ma na celu uhonorowanie najbardziej inspirujących budynków wykonanych z wykorzystaniem materiałów ceramicznych, m.in. cegieł i dachówek.
Tegoroczna edycja Brick Award to VI lokalna odsłona konkursu kierowana do polskich architektów, których projekty zostały zrealizowane zarówno na terenie Polski, jak i poza granicami kraju. Zwycięzca Grand Prix i Nagrody w kategorii Sharing Public Spaces otrzymuje nagrodę pieniężną w wys. 20 000 zł, zwycięzcy w pozostałych kategoriach – po 10 000 zł.

Nagrodę Working Together – zdobył zaprojektowany przez pracownię James&Mau Arquitectura budynek The Office, który powstał w Niepołomicach przy ul. Mokrej 7. Architekci hiszpańscy: Jaime Gaztelu i Diego Llorente oraz polscy: Patrycja Pokrzywa i Jolanta Szczurek wkomponowali go pomiędzy drzewa. Jednopietrowy, z jednej strony mocno przeszkolony, z drugiej z ceglastą, industrialną i minimalistyczną elewacją ma ciekawy kształt, a jego przedłużone w formę mury ściany otaczają pozostawioną na działce zieleń, w tym malownicze brzozy.
Gmach został wzniesiony przez firmę Mromontm w 2022. Ma 660 metrów powierzchni użytkowej. W niedużej odległości znajdują się Hotel Niepołomice, gmach Nidec Motors and Actuators oraz zespół budynków Rynek.
Jury, złożone z cenionych architektów i krytyków architektury doceniło go za "uchwycenie ludzkiej skali w obiekcie biurowym. Kompozycja budynku o powściągliwej i szlachetnej architekturze kontrastuje z przemysłową zabudową na tyłach. Nastrój tworzą proste i zgeometryzowane detale oraz drzewa, które stały się pretekstem do stworzenia kameralnych przestrzeni o nastroju bliższym zabudowie jednorodzinnej, niż zabudowie biurowej. Niewątpliwie zwiększa to przyjemność z pracy i obcowania z architekturą. Jury doceniło też szczerość materiałową wnętrz z widocznymi nietynkowanymi elementami ceramicznych ścian oraz surowym betonem” - czytamy w uzasadnieniu.
The Office zdobył też wyróżnienie w dodatkowym, organizowanym po raz pierwszy konkursie na obiekt wykonany z materiałów Wienerberger. Jury podkreśliło, że budynek wyróżnia się wysoką jakością architektury zwłaszcza, że otaczają go obiekty stricte przemysłowe. Na uwagę zasługuje dbałość o komfort pracowników biurowych i użycie bardzo dobrych materiałów, w tym ceramiki, która jest pokazana w stanie naturalnym, nie jest otynkowana a wyeksponowana na ścianach wewnętrznych jako materiał dekoracyjny. Towarzyszy temu wysokiej jakości rzemiosło architektoniczne, dbałość o detal, jak ułożenie pustaków, fugowanie czy spójność z cegłami na elewacji, które zostały wmurowane w systemie bezfugowym.
W konkursie Wienerberger Brick Award nagrodzono też drugi obiekt z Małopolski. W kategorii Living Together wyróżnienie zdobył budynek mieszkalny wielorodzinny LIFE HUB przy ul. Kujawskiej na krakowskiej Krowodrzy. Zaprojektowali go Maciej Kronenberg, Piotr Knez i Tomasz Zapała z pracowni URBA ARCHITECTS SP. Z O.O.

Wkomponowany w otoczenie budynek o ceramicznej elewacji mieści w sobie 30 unikalnych apartamentów. „Wyróżnienie przyznano za stworzenie wspólnotowej przestrzeni, wzmacniającej sąsiedzkie relacje dzięki zastosowaniu modernistycznej typologii galeriowca z komunikacją poziomą stanowiącą oś budynku. Dzięki rozbiciu na cztery bryły nowy budynek został dostosowany skalą do otoczenia. Stworzono atrakcyjne miejsca do mieszkania i wypoczynku, odpowiednio eksponując wartości przyrodnicze. Poza zachowaniem zieleni istniejącej zaproponowano szereg rozwiązań pro-ekologicznych takich jak ogród wertykalny czy ekstensywna zieleń na dachach. Mieszkańcy mają także do dyspozycji przestrzeń wspólną ogrodu pod własne uprawy” - podsumowało jury.



fot. jamesandmau.com