sobota, 17 czerwca 2023 05:55

To będzie wyjątkowy rok w Skawinie. W końcu nie co dzień kończy się sto lat...

Autor Norbert Kwiatkowski
To będzie wyjątkowy rok w Skawinie. W końcu nie co dzień kończy się sto lat...

Tak to już w życiu bywa, że czas biegnie nieubłagalnie. I tylko od nas zależy, w jaki sposób go wykorzystamy. TKS Skawinka Skawina może być z siebie dumna, bo w tym roku przypada jej piękna rocznica. W końcu nie każdy może świętować setne urodziny...

Historia klubu sięga 1919 roku, kiedy to w Skawinie powstała pierwsza drużyna piłki nożnej założona przez studentów. Już wtedy klub cieszył się dużym zainteresowaniem mieszkańców Skawiny. Trzy lata później powstał oficjalny klub, który został zgłoszony do Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej.

Od tamtego momentu klub przeszedł przez wiele etapów rozwoju, ale też przez kryzysy. Wraz z nadejściem nowego tysiąclecia w historii klubu można zauważyć znaczny postęp. Największe sukcesy przyszły w XXI wieku pod kierunkiem trenera Mariana Stolczyka - w ciągu pięciu lat udało się przejść z B klasy do III ligi (obecnie II liga). W ostatnich latach klub parokrotnie wywalczył awans do IV poziomu rozgrywkowego.

Obecnie TKS Skawinka koncentruje się na  Akademii Piłkarskiej oraz stawia na rozwój swojego potencjału sportowego i zwiększenie integracji ze społecznością lokalną. Gmina Skawina, która jest właścicielem stadionu miejskiego, rozbudowuje też aktualnie infrastrukturę sportową, co pozwoli na jeszcze bardziej profesjonalne szkolenie młodzieży.

Akademia Skawinka to miejsce, w którym młodzi i utalentowani piłkarze mogą rozwijać swoje umiejętności pod okiem doświadczonych trenerów. W Akademii Skawinka stawia się na indywidualne podejście do każdego zawodnika i rozwijanie jego umiejętności oraz na budowanie silnego i zgranego zespołu. Klub dąży do budowania pozytywnego wizerunku nie tylko wśród lokalnej społeczności, ale również na szerszym polu sportowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o klubie TKS Skawinka Skawina? Przede wszystkim, że jego wychowankowie grali w znanych krakowskich klubach, takich jak Wisła, Cracovia czy Garbarnia. Kolejnym sukcesem było utworzenie Akademii (szkółki) w 2016 roku.

W 2017 roku odbył się mecz z Wisłą Kraków na obchody 95-lecia klubu. Co roku drużyny Akademii biorą udział w wielu turniejach, w których odnoszą sukcesy. Od 2022 roku Akademia Piłkarska TKS Skawinka Skawina otrzymała Zielony Certyfikat Polskiego Związku Piłki Nożnej oraz kontynuuje ścieżkę rozbudowy Akademii, aby w niedługim czasie zdobywać wyższe certyfikacje potwierdzające jakość wprowadzonego szkolenia.

Wizją jest stworzenie klubu, który przyczynia się do rozwoju sportowego oraz społecznego w gminie Skawina i okolicy. Klub TKS Skawinka Skawina dąży do tego by był znany jako innowacyjna, kreatywna, a jednocześnie kultywująca tradycję organizacja sportowa, która wykracza poza granice sportu i angażuje społeczność. Dzięki wsparciu samorządu i prywatnych sponsorów wszystko może się udać!

Źródło oraz foto: Gmina i Miasto Skawina/TKS SS/PSW

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje

Rozrywka