W środę 4 grudnia przypada 81. rocznica wydarzeń, które na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców Wieliczki.
Tego dnia w 1943 roku, w odwecie za śmierć Emanuela Kesslera, komendanta kopalnianej straży przemysłowej, Niemcy dokonali brutalnej egzekucji dziesięciu niewinnych Polaków. To tragiczne wydarzenie stanowiło część szeroko zakrojonych represji niemieckich, mających na celu zastraszenie i złamanie oporu ludności cywilnej w Polsce.
Niemiecka zbrodnia
Emanuel Kessler, komendant kopalnianej straży przemysłowej, zginął w wyniku akcji zbrojnej, przeprowadzonej przez polski ruch oporu. W odwecie za jego śmierć Niemcy zdecydowali się na brutalną represję, wybierając dziesięciu Polaków, którzy zostali przywiezieni z więzienia Montelupi w Krakowie.
Żaden z nich nie miał nic wspólnego z zamachami na niemieckich funkcjonariuszy. Mimo to zostali bezlitośnie rozstrzelani w odosobnionym miejscu w Wieliczce, co miało na celu zastraszenie lokalnej społeczności i wywarcie strachu na wszystkich, którzy mogliby sprzeciwić się niemieckiemu reżimowi.
Uroczystości upamiętniające ofiary
Z okazji rocznicy tych tragicznych wydarzeń, co roku odbywają się uroczyste obchody w Wieliczce. W obecnym roku podobnie jak w latach ubiegłych, w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Matejki w Wieliczce odbyła się uroczysta akademia. Po niej uczestnicy udali się pod pomnik poświęcony ofiarom egzekucji, by złożyć kwiaty oraz zapalić znicze w hołdzie zamordowanym Polakom.
W uroczystościach udział wzięli między innymi: Wicestarosta Wielicki Ewa Ptasznik, Burmistrz Wieliczki Rafał Ślęczka, przedstawiciele Kopalni Soli „Wieliczka” oraz członkowie Stowarzyszenia Klubu Przyjaciół Wieliczki.
❤️🩹 4 grudnia 2024 roku przypada 81. rocznica tragicznych wydarzeń z 1943 roku, kiedy to w odwecie za śmierć Emanuela...
Opublikowany przez Powiat Wielicki Poniedziałek, 2 grudnia 2024
Pomnik ku czci zamordowanych
W celu uczczenia pamięci o zamordowanych przez Niemców Polakach, górnicy z Kopalni Soli „Wieliczka” postanowili ufundować pomnik, który stanął w miejscu, gdzie dokonano egzekucji. To symboliczne miejsce stało się nie tylko pomnikiem pamięci, ale również świadectwem tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w czasach wojny.
fot: Powiat Wielicki / Facebook