poniedziałek, 13 maja 2024 10:38

To nagranie zapiera dech w piersiach! "Moc natury jest niesamowita"[WIDEO]

Autor Katarzyna Jamróz
To nagranie zapiera dech w piersiach! "Moc natury jest niesamowita"[WIDEO]

W sobotnią noc (10 maja) media społecznościowe zalała fala zdjęć zorzy polarnej. Zjawisko to zostało udokumentowane również z okolic Kasprowego Wierchu. – Człowiek ze swoją mądrością wobec takich zjawisk staje się maluczki, piękne – skomentowała nagranie jedna z internautek.

W miniony weekend mieszkańcy Małopolski mieli niepowtarzalną okazję podziwiać jedno z najbardziej spektakularnych zjawisk przyrodniczych – zorzę polarną. Choć zwykle kojarzy się ona z obszarami biegunowymi, tego wieczoru kolorowe wstęgi światła tańczyły również nad polskimi górami, dostarczając obserwatorom niezapomnianych wrażeń.

Nasza krakowska zorza polarna. Z kopca Krakusa i Woli Duchackiej. Zerknijcie w komentarze na inne piękne zdjęcia! fot. Jan Graczyński Kamil Popiela Kuba_Okonski_Photography

Opublikowany przez Kraków PL Piątek, 10 maja 2024

Zorza polarna, znana również jako aurora borealis na biegunie północnym i aurora australis na biegunie południowym, to zjawisko świetlne, które występuje głównie w okolicach biegunów geograficznych. Jest efektem powstałym w wyniku oddziaływania cząstek wiatru słonecznego z atmosferą Ziemi, który powoduje pojawienie się kolorowych błysków i pasm światła na niebie. Zorze polarne są widowiskowym i tajemniczym zjawiskiem, które przyciąga uwagę zarówno miłośników przyrody, jak i naukowców.

Czerwony kolor zorzy, to rzadkość!

Jej kolor zależy głównie od rodzaju gazów atmosferycznych z którymi oddziałują cząstki wiatru słonecznego. Zielony jest wynikiem oddziaływań cząstek wiatru słonecznego z atomami tlenu na średnich wysokościach w atmosferze (ok. 100-250 km nad powierzchnią Ziemi). Kolory różowy i fioletowy są związane z oddziaływaniami cząstek wiatru słonecznego z cząstkami azotu w atmosferze, zwykle na nieco wyższych wysokościach niż zieleń. Czerwona zorza polarna jest stosunkowo rzadko spotykana w porównaniu z jej innymi kolorami. Zjawisko to występuje na dużo wyższych wysokościach w atmosferze (powyżej 250 km), a jego obserwacja zależy od specyficznych warunków atmosferycznych oraz aktywności słonecznej.

Niesamowita, najpiękniejsza i najcudowniejsza Zorza Polarna nad Myślenicami! 🥹📸

Opublikowany przez Bartka Ziółkowskiego FOTO Piątek, 10 maja 2024

IMGW opublikował wyjątkowe nagranie

W nocy z piątku na sobotę warunki nad Małopolską były idealne do obserwacji zorzy polarnej. Mieszkańcy regionu nie kryli swojego zachwytu – niektórzy opisywali zorzę polarną jako "tęczę nocnego nieba". Fotografowie mieli niesamowitą okazję uwiecznić ten niezwykły moment, tworząc spektakularne zdjęcia, które zdobiły później wiele profili w mediach społecznościowych. – Zorza polarna w minionej nocy dała spektakularny pokaz. Jeżeli jesteście ciekawi jak to wyglądało w Tatrach, z okolic Kasprowego Wierchu to zapraszamy do obejrzenia filmu – napisał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pod udostępnionym w sieci nagraniem.

🌈Zorza polarna w minionej nocy dała spektakularny pokaz. Jeżeli jesteście ciekawi jak to wyglądało w Tatrach, z okolic Kasprowego Wierchu to zapraszamy do obejrzenia filmu ❗ Dziękujemy za wszystkie zdjęcia, są niesamowite 😀 🎥W. Kaszkin IMGW-PIB

Opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - IMGW PIB Sobota, 11 maja 2024

– Moc natury jest niesamowita, przepiękna gama kolorów. Człowiek ze swoją mądrością wobec takich zjawisk staje się maluczki, piękne – skomentowała wideo jedna z internautek.

Fot. Ilustracyjne/Unsplash/Screen z Facebooka

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka