wtorek, 2 kwietnia 2024 10:15

To nie prima aprilis. Za zakupy spożywcze zapłacimy więcej. Wraca stara stawka VAT

Autor Patryk Trzaska
To nie prima aprilis. Za zakupy spożywcze zapłacimy więcej. Wraca stara stawka VAT

Z tym trzeba się liczyć. Od kwietnia za artykuły spożywcze zapłacimy więcej. Wszystko za sprawą powrotu 5-procentowego VAT-u za żywność. Jakie produkty będą nas najwięcej kosztować?

To już pewne, że od kwietnia zapłacimy więcej podczas zakupów spożywczych. Jest to spowodowane likwidacją zerowej stawki VAT na żywność, która obowiązywała w Polsce od 1 lutego 2022 roku. Decyzja rządzących ówcześnie polityków Prawa i Sprawiedliwości była podyktowana wysoką inflacją, która w tamtym czasie wynosiła 9,2 proc. i cały czas rosła.

Teraz, gdy inflacja w Polsce spadła poniżej dwóch procent, rząd Donalda Tuska podjął decyzję o powrocie do pięcioprocentowej stawki VAT na żywność. Podwyżce cen ulegną takie produkty jak np. jaja, pieczywo, nabiał, mięso czy owoce i warzywa.

Co ciekawe, nie wszędzie zapłacimy więcej za artykuły spożywcze. Sieci takich sklepów jak Lidl czy Aldi poinformowały, że z myślą o klientach utrzymają ceny produktów na takim poziomie, jakie obowiązywałyby podczas zerowej stawki VAT.

Z kolei politycy Prawa i Sprawiedliwości zapowiedzieli złożenie w sejmie projektu ustawy, który zakładałby utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność. Działacze największej partii opozycyjnej w kraju twierdzą, że działania rządu Donalda Tuska, to okropny prezent świąteczny dla milinów Polaków.

Szacuję się, że na powrocie do starej stawki VAT Skarb Państwa może zyskać ponad 10 miliardów złotych.

foto: pixabay

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka