czwartek, 18 marca 2021 11:53

„To niezwykłe miejsce pamięci”. W Gorlicach powstał Sidur Przechodniów

Autor Aleksandra Tokarz
„To niezwykłe miejsce pamięci”. W Gorlicach powstał Sidur Przechodniów

Przed II wojną światową Żydzi stanowili blisko połowę mieszkańców Gorlic. Posiadali synagogi, domy modlitwy, biblioteki, stowarzyszenia. Życia nie koncentrowali wyłącznie wśród „swoich”, ale stanowili część całej społeczności, biorąc czynny udział w życiu miasta, chociażby przy jego odbudowach. Przy ul. Stróżowskiej zakończyły się prace przy niezwykłym pomniku upamiętniającym gorlickich Żydów – Sidurze Przechodniów.

W 2015 roku spod podłogi nieistniejącego już budynku synagogi „Beszt” na Dworzysku wydobyto kilkadziesiąt macew. Od tego czasu, niszczały one złożone za bramą cmentarza żydowskiego przy ul. Stróżowskiej. Teraz macewy znalazły godne miejsce na ścianach pomnika.

- Sidur Przechodniów, to miejsce pamięci o naszych sąsiadach, znajomych, przyjaciołach, ludziach którzy bezpowrotnie zniknęli z Gorlic. Miejsce, stworzone po to, aby pamięć o naszej wspólnej historii i strasznych wydarzeniach II wojny światowej, nigdy nie zginęła – informuje Urząd Miasta w Gorlicach.

Nowa budowla posiada ściany w rzucie odzwierciedlającym kształt „Gwiazdy Dawida”, z belkami wieńczącymi, tworzącymi dwa przenikające się trójkąty równoboczne z czterema otwartymi wejściami.

Posterunek Policji w Uściu Gorlickim tymczasowo zamknięty. Dlaczego?
Budynek posterunku policji w Uściu Gorlickim został tymczasowo zamknięty. Policjanci, z dniem 15 marca 2021 roku, zmienili siedzibę. Co jest powodem takich działań?

- Pomnik został wybudowany przed bramą cmentarza żydowskiego, a nie w jego obrębie, co wynika z prawa religijnego judaizmu – informuje samorząd. - Powstał też wygodny dojazd pod Sidur, co ułatwi odwiedziny tego miejsca gorliczanom, turystom i pielgrzymom.

Pomnik został zrealizowany w ramach zadania "Gorlice. Przeszłość/Przyszłość – żydowska historia ocalona", na realizację którego miasto pozyskało 105 tysięcy zł z Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Całkowita wartość projektu to prawie 360 tysięcy zł, a w ramach jego realizacji odbyło się m.in. kino plenerowe oraz wykłady i warsztaty online. Wykonawcą Siduru była firma Hażbud. Teren wokół obiektu zagospodarował Miejski Zakład Usług Komunalnych.

inf./fot. UM Gorlice

Gorlice - najnowsze informacje