czwartek, 10 sierpnia 2023 07:40

To on zginął podczas bójki w Radłowie. Przyjaciele chcieli zebrać milion złotych

Autor Katarzyna Jamróz
To on zginął podczas bójki w Radłowie. Przyjaciele chcieli zebrać milion złotych

Przyjaciele zmarłego Łukasza postanowili założyć zbiórkę pieniędzy dla rodziny 40-latka z Bielska Białej, który zginął w trakcie bójki kiboli w Radłowie. Znajomi chcieli zebrać milion złotych, kwota ta jednak została zmieniona.

Przypomnijmy, w minioną sobotę (5 sierpnia) w Radłowie (powiat tarnowski) doszło do porachunków pseudokibiców, podczas których zginął 40-letni mężczyzna. Pierwsze ustalenia w sprawie wskazywały na to, że zmarły mógł zostać uderzony racą. Śledczy brali jednak pod uwagę to, że mężczyzna mógł zginąć w wyniku nieostrożnego obchodzenia się z materiałami pirotechnicznymi. – Przyczyną zgonu były obrażenia jamy brzusznej spowodowane racą, która trafiła w kibica. Czekamy jednak na dalsze, bardziej szczegółowe wyniki badań z sekcji zwłok, która odbyła się w poniedziałek – powiedział w rozmowie z Onetem prokurator Mieczysław Sienicki z Prokuratury Okręgowej w Tarnowie.

"Pamięć o tobie nigdy nie zginie"

W związku ze śmiercią mężczyzny, jego przyjaciele postanowili założyć zbiórkę pieniędzy, która w całości zostanie przekazana rodzinie zmarłego. Informacja ta pojawiła się m.in. na facebookowym profilu BKS 'STAL' Bielsko-Biała.

"5 sierpnia, w tragicznych okolicznościach, odszedł od nas Łukasz. Osoby, które go znały lub kojarzyły, wiedzą, że na jego twarzy zawsze, pomimo wielu przeciwności losu, gościł uśmiech, a jeśli ktoś przychodził do niego po pomoc, to zawsze ją otrzymywał… Niestety obecnie trudno wśród bliskich Łukasza znaleźć radość. Miał on bowiem przed sobą jeszcze mnóstwo życia, a na świecie zostawił żonę i córkę, która tak jak Łukasz, również przywiązana jest do czerwono-żółto-zielonego świata. Gra w siatkówkę reprezentując barwy bialskiej Stali i wiąże ze sportem swoją przyszłość. Łukasz odszedł od nas niespodziewanie, nie miał jak przygotować się do takiej sytuacji. Wszyscy wiemy natomiast, że odejście bliskich związane jest nie tylko z ogromnym smutkiem, ale też z finansowymi problemami, którym często trudno jest sprostać w tak tragicznych okolicznościach. Jeśli więc ktoś odczuwa potrzebę wsparcia przyszłości rodziny Łukasza, to właśnie ta zrzutka jest odpowiednim miejscem. Wszystkie środki tu zebrane trafią do jego bliskich i wykorzystane zostaną do budowania ich przyszłości - niestety już bez niego. Zrzutka skierowana jest tylko i wyłącznie do osób chcących pomóc. Łukasz - dziękujemy Ci za wszystkie lata spędzone razem i wszystkie pozytywne wspomnienia, które po sobie zostawiłeś. Obiecujemy Ci, że pamięć o tobie nigdy nie zginie i że zawsze wspierać będziemy twoich bliskich. Spoczywaj w pokoju Przyjacielu!" – czytamy w opisie zbiórki.

Początkowo znajomi zmarłego mężczyzny chcieli zebrać dla jego rodziny milion złotych (ta suma na portalu była widoczna jeszcze wczoraj), kwota ta jednak została zmieniona. Obecnie widnieje na niej informacja, że wpłaconych jest już ponad 55 tysięcy z 200 tys. planowanych.

Zatrzymani w wieku od 23 do 40 lat

Po tym tragicznym zdarzeniu małopolska policja wydała komunikat o tym, że poszukuje świadków sobotniego incydentu. W jego treści proszono, by osoby te zgłaszały się do jednostek Policji w celu wyjaśnienia sprawy. Funkcjonariusze w komunikacie zwrócili się również do samych uczestników bójki. – Uczestnikom, którzy zgłoszą się dobrowolnie, gwarantujemy łagodniejsze konsekwencje prawne – zapewniała policja. Policjanci szacują, że w starciu pseudokibiców mogło uczestniczyć ponad sto osób.

Decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie do pracy nad tą sprawą została stworzona specjalna grupa policyjnych fachowców złożona z doświadczonych policjantów wydziału kryminalnego, dochodzeniowo-śledczego oraz wydziału do walki z przestępczością pseudokibiców. Ich działania, pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Tarnowie, w postaci przesłuchania świadków, analizy nagrań z monitoringu, a przede wszystkim pracy operacyjnej i dochodzeniowo-śledczej doprowadziły w krótkim czasie do zatrzymania części osób biorących udział w tym zdarzeniu i zebrania materiału dowodowego. Zatrzymano pięciu mężczyzn w wieku od 23 do 40 lat. Usłyszeli oni już prokuratorskie zarzuty udziału w zbiegowisku, którego następstwem była śmierć człowieka i miało charakter chuligański. Podejrzani pochodzą z województwa śląskiego oraz powiatu wadowickiego. Cała piątka, decyzją Sądu, została tymczasowo aresztowana na 3 miesiące.  

Śledczy cały czas pracują nad ustaleniem kolejnych podejrzewanych w tej sprawie.

Fot. Tarnów112.pl-Tarnowski Portal Ratowniczy/Screen zrzutki/Edycja własna

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka