piątek, 4 lutego 2022 10:37

Trudno je odróżnić, ale wykładowcy jakoś musieli! Trojaczki obroniły tytuł inżyniera

Autor Tomasz Stępień
Trudno je odróżnić, ale wykładowcy jakoś musieli! Trojaczki obroniły tytuł inżyniera

Są niemal identyczne, mają podobne zainteresowania i studia też wybrały takie same. Ale to nie wszystko – obroniły tytuł inżyniera w tym samym dniu i do tego wszystkie na piątkę!

Trzy piękne dziewczyny Natalia, Dorota i Judyta ukończyły kierunek Górnictwo i Geologia, specjalność Geologia Inżynierska i Geotechnika na Politechnice Śląskiej. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że są siostrami i do tego trojaczkami. – Takiej obrony na Politechnice Śląskiej jeszcze nie było! – mówią wykładowcy na Politechnice.

– Studiowanie razem jest wielkim ułatwieniem – mówi Dorota. – Wspólne wykonywanie sprawozdań, projektów w czasie zajęć zdalnych na pewno jest dużym plusem. Często bywa tez tak, że każda z ans zapamięta inne informacje z zajęć, dzięki czemu łatwiej jest zrozumieć temat – dodaje.

Natalia, Dorota i Judyta Chowaniec pochodzą z Pszczyny i ukończyły właśnie kierunek Górnictwo i Geologia, specjalność Geologia Inżynierska i Geotechnika na Politechnice Śląskiej. Wszystkie we środę, 2 lutego obroniły się na piątkę. – Zawsze interesowała nas geografia, geologia i przyroda a nasz tata i dziadek byli górnikami więc kontynuujemy rodzinne tradycje – mówią siostry. Ale prace inżynierskie pisały już różne. – Studentki realizowały odrębne tematy, które dotyczyły charakterystyki geologicznej na potrzeby różnych projektów budowlanych – mówi promotor i opiekun naukowy absolwentek – prof. dr hab. inż. Małgorzata Labus. Jak przyznaje, dziewczyny są do siebie bardzo podobne. – Nie było łatwo je rozróżnić – mówi promotorka. – Szkoda, że studia pierwszego stopnia trwają tak krótko, bo kontakt był ograniczony ze względu na pandemię. Na szczęście udawało nam się wyjeżdżać na prace terenowe i w takich bezpośrednich warunkach lepiej się poznawać. Na pewno zapamiętamy je na długo, ponieważ trojaczki jeszcze nam się nie zdarzyły. Ale tak naprawdę rozróżnić je można. "Po brwiach" – żartują dziewczyny. Poza tym Judyta jest nieco wyższa od Doroty i Natalii.

To, że Natalia, Dorota i Judyta są bardzo do siebie podobne, przyznają też koledzy z roku, którzy mieli problemy, aby je odróżnić. – Jak zaczynałyśmy studia to każdy reagował z takim lekkim szokiem, wszyscy byli bardzo zaskoczeni – mówi Judyta. – Jednak z czasem koledzy zaczęli nas odróżniać i nie było problemu – dodaje Dorota. –  Wykładowcy też żartowali, że nie mają pewności czy egzamin zdaje np. Dorota czy Judyta. Ale nie było szans na zamianę, bo egzaminy zdawałyśmy w tym samy czasie – mówi Natalia.

– Od zawsze trzymałyśmy się razem – mówi Dorota, a wtóruje jej Natalia: – Poza studiami także mamy wspólne zainteresowania – mówi Natalia. – Interesuje nas sport, a szczególnie siatkówka, którą trenowałyśmy 12 lat. Lubimy także chodzić po górach i aktywnie spędzać czas wolny.

I w dalszą naukową drogę też pójdą razem. Natalia, Dorota i Judyta Chowaniec chcą kontynuować studia na Politechnice Śląskiej na kierunku geoinżynieria i eksploatacja surowców. W przyszłości planują pracować w swoim zawodzie, w przedsiębiorstwie geologiczno-inżynierskim.

Edukacja

Edukacja - najnowsze informacje