niedziela, 27 grudnia 2020 11:45

Trzecia fala koronawirusa w Japonii. Zakaz wjazdu dla cudzoziemców

Autor Marzena Gitler
Trzecia fala koronawirusa w Japonii. Zakaz wjazdu dla cudzoziemców

W związku z wykryciem nowej i potencjalnie bardziej zaraźliwej mutacji koronawirusa Japonia czasowo zakazała wjazdu wszystkim cudzoziemcom, z wyjątkiem swych obywateli i osób posiadających prawo pobytu. Zakaz wejdzie w życie w poniedziałek i będzie obowiązywać do 31 stycznia.

O zamknięciu granic poinformowało w niedzielę japońskie MSZ. Granice pozostaną otwarte wyłącznie wracających do kraju obywateli i osób posiadających prawo pobytu w tym kraju. Wcześniej władze zakazały wjazdu osobom przybywającym z Wielkiej Brytanii i RPA, także z powyższymi wyjątkami, po wykryciu przypadków nowej odmiany koronawirusa u siedmiu osób z tych krajów.

Zawieszono także obowiązujący dotychczas wyjątek od 14-dniowej kwarantanny dla obywateli Japonii i zagranicznych rezydentów. Wszyscy przybywający do Japonii muszą obecnie posiadać zaświadczenie o negatywnym wyniku testu na koronawirusa na co najmniej 72 godziny przed wylotem a po wylądowaniu poddać się 14-dniowej samoizolacji.

Od listopada kraj kwitnącej wiśni zmaga się trzecią falą pandemii i stale wzrastającą liczbą zachorowań i zgonów. Łączny bilans wykrytych w kraju infekcji wzrósł w ciągu ubiegłych 24 godzin o 3700 do 217 312., przy czym 100 tys. osób zakaziło się w ciągu ostatnich niespełna dwóch miesięcy. Zmarło 3 213 osób, w tym w Tokio 949.

żródło: https://www.worldometers.info/coronavirus/country/japan/

W Tokio, najbardziej dotkniętym pandemią mieście Japonii, od zeszłego tygodnia obowiązuje najwyższy alert dotyczący obciążenia służby zdrowia.

Premier Yoshihide Suga ocenia jednak, że nie ma obecnie potrzeby ogłaszania po raz kolejny stanu wyjątkowego, który pociągnąłby za sobą ograniczenia w działalności firm i kontaktów społecznych. Stan wyjątkowy ze względu na pandemię obowiązywał w całej Japonii w kwietniu i maju.

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje