wtorek, 5 lipca 2022 11:17

Trzej pancerni i pies na… polskim czołgu. Tylko dlaczego trzej?

Autor Tomasz Stępień
Trzej pancerni i pies na… polskim czołgu. Tylko dlaczego trzej?

Ukraińcy znają się na symbolach i wiedzą, w jaki sposób podziękować za dostarczoną broń. – Dzięki Waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem – pisze generał Walery Zalużny, głównodowodzący ukraińskimi wojskami. I zamieszcza zdjęcie ex-polskiego T-72 przekazanego naszym wschodnim sąsiadom.

W ramach wsparcia dla Sił Zbrojnych Ukrainy Polska przekazała około 250 czołgów T-72, a także 18 armatohaubic Krab, haubice samobieżne 2S1 Goździk i także wyrzutnie rakietowe Grad. – Wsparcie bratnich narodów polskiego i czeskiego jest dla nas najcenniejsze. Dzięki waszym czołgom walczymy z naszym wspólnym wieloletnim wrogiem. Walczymy o Ukrainę, Czechy, Polskę. O każdy metr naszej słowiańskiej ziemi – napisał w mediach społecznościowych Walery Załużny, Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, członek Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. – Jesteśmy wdzięczni Polakom i Czechom za waszą pomoc i wsparcie dla naszego wojska oraz naszych obywateli, którzy znaleźli spokój w waszych krajach, nie bojąc się rosyjskich bomb i rakiet. Jesteśmy razem. Wasze czołgi to pomoc prawdziwych braci! – dodał dowódca.

A swój wpis zilustrował zdjęciem przekazanego przez Polskę czołgu T-72, trzech członków załogi i... psa, nawiązując w ten sposób do serialu "Czterej pancerni i pies", który bił rekordy popularności przez dziesiątki lat i do dziś jest chętnie oglądany. – Janek jest, w T-72 zabrakło miejsca dla Gustlika – żartują polscy internauci. Rzeczywiście na zdjęciu widzimy trzech czołgistów. Ale nie ma tu błędu. W przeciwieństwie do T-34, na którym wojowała czteroosobowa załoga "Rudego", T-72 wyposażony jest w automat ładowania armaty (elektromechaniczny zespół automatycznego ładowania), co pozwoliło na zredukowanie załogi do trzech żołnierzy (dowódca, działonowy i kierowca-mechanik).

fot: Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje