wtorek, 12 grudnia 2023 15:15

Tunel na zakopiance był zamknięty przez kilka godzin. Służby przeprowadziły ćwiczenia

Autor Katarzyna Jamróz
Tunel na zakopiance był zamknięty przez kilka godzin. Służby przeprowadziły ćwiczenia

W ramach rutynowych działań zapewnienia bezpieczeństwa, służby ratunkowe przeprowadziły kompleksowe ćwiczenia w tunelu pod Luboniem Małym. Wydarzenie to obejmowało udział strażaków, ratowników medycznych oraz policjantów, którzy doskonalili procedury postępowania w przypadku wypadków samochodowych wewnątrz obiektu.

W ćwiczeniach uczestniczyli także pracownicy Centrum Zarządzania Tunelem i Rejonu Nowy Targ oraz przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Szybka reakcja służb

Scenariusz ćwiczeń zakładał wypadek w tunelu, w którym uczestniczyły trzy samochody osobowe oraz ciężarówka. Zaraz po tym wydarzeniu zatrzymały się kolejne dwa pojazdy, których kierowcy próbowali zareagować na to, co się stało. Jeden z biorących udział w wypadku samochodów stanął w ogniu, który był na tyle intensywny, że samochodowe gaśnice nie były w stanie sobie z nim poradzić.

Pierwsze na miejscu pojawiły się jednostki straży pożarnej z Suchej Beskidzkiej i Rabki-Zdroju, wsparte przez ochotnicze jednostki straży pożarnej z Naprawy i Jordanowa. Szybko dołączyły do nich patrole policji z Myślenic, Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu oraz pogotowie ratunkowe. Strażacy skutecznie zabezpieczyli obszar wypadku, ugasili ogień, a następnie udzielili pierwszej pomocy poszkodowanym, których opieką zajęli się ratownicy medyczni.

Monitoring i kontrola

Tunel pod Luboniem Małym wyposażony został w zaawansowane środki ochrony, obejmujące 10 przejść ewakuacyjnych, specjalny przejazd dla służb ratunkowych oraz liczne elementy bezpieczeństwa, takie jak hydranty, telefony alarmowe czy koce gaśnicze. Prawie 240 czujników dymu, cztery komplety czujek ciepła, 100 wentylatorów, a także 170 kamer monitorujących sytuację – te zaawansowane technologie pozwalają na skuteczne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi w tunelu.

Inwestycje w bezpieczeństwo drogowe

Budowa drogi ekspresowej S7 Lubień-Rabka-Zdrój, obejmująca również tunel, została współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2 547 601 820,15 zł, a dofinansowanie ze środków UE osiągnęło 1 299 635 604,11 zł.

To kolejny przykład skutecznej współpracy lokalnych służb ratunkowych i infrastruktury z instytucjami europejskimi w celu poprawy bezpieczeństwa i infrastruktury transportowej.

Fot. GDDKiA

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka