niedziela, 10 stycznia 2021 18:41

Tylko 1200 zaszczepionych w ciągu doby. W przyszłym tygodniu będzie lepiej?

Autor Tomasz Stępień
Tylko 1200 zaszczepionych w ciągu doby. W przyszłym tygodniu będzie lepiej?

Dokładnie dwa tygodnie temu Alicja Jakubowska, Naczelna Pielęgniarka szpitala CSK MSWiA jako pierwsza osoba w Polsce, została zaszczepiona szczepionką na Covid-19. Rozpoczął się Narodowy Program Szczepień. W ciągu tych 14 dni zaszczepionych zostało nieco pond 200 tys. osób z grupy „0”. To dobry rezultat?

Pierwszy tydzień był „rozruchowy”. Sporządzano listy chętnych, szczepionki przyjeżdżały z zaskoczenia. Poza tym po drodze był Sylwester i Nowy Rok. Zaszczepiono w ciągu tego tygodnia nieco ponad 50 tys. osób. Drugi tydzień szczepień rozpoczął się energicznie – tylko w poniedziałek zaszczepiono ponad 40 tys. osób. Wyglądał o na to, że program nabiera rozpędu – we wtorek zaszczepionych przybywało tak szybko, że pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, Michał Dworczyk, kilkakrotnie w ciągu dnia informował o postępach. Po czym, następnego dnia tempo siadło, a w kolejnych było już tylko gorzej.

Ostatni dzień to już zupełna katastrofa – 1235 zaszczepionych osób. Co się stało? Według danych rządowych do tej pory do Polski przyjechało około 700 tys. dawek szczepionki. W poniedziałek ma dotrze kolejne 360 tysięcy dawek firmy Pfizer, a we wtorek - pierwsza dostawa szczepionek Moderny - 29 tysięcy dawek. To niemal 400 tys. Razem z tymi, które zostały z poprzednich dostaw – prawie milion.

Cały świat szczepi się na potęgę. Minister zdrowia Wielkiej Brytanii twierdzi, że na wyspach wykonuje się w tej chwili 200 tys. szczepień dziennie. Do połowy lutego, czyli za mniej więcej miesiąc, dawki antycovidowych preparatów ma przyjąć 14 mln Brytyjczyków. W Włoszech zaszczepiono do dziś 600 tys. osób, ale jeśli do akcji wejdą lekarze rodzinni – co jest rozważane – będą oni w stanie zaszczepić 8 do 16 milionów obywateli w ciągu miesiąca. Zjednoczone Emiraty Arabskie zaszczepiły ponad milion, a USA – ponad 6,5 miliona. O Izraelu krążą już legendy, ale najnowsze dane mówią jednoznacznie, że zaszczepiony jest już co piąty obywatel. Pojawiły się informacje, że Izrael chce zakończyć szczepienia wszystkich obywateli do końca marca!

Szczepienia na COVID-19 na 100 osób, do 10 stycznia 2021 r.:

Oczywiście nie wszędzie jest tak różowo. Z programem ciągle nie może wystartować Francja, w Austrii zaszczepiono 30 tys. osób, a w Belgii ledwie 8 tysięcy. Z organizacją operacji nie mogą poradzić sobie Czechy, które do tej pory zaszczepiły 20 tys. obywateli. Dziś premier Czech Andrej Babisz i prezydent Milosz Zeman zapowiedzieli, że zwrócą się do Izraela z prośbą o pomoc w organizacji szczepień przeciw Covid-19.

Jakie będzie tempo szczepień?

Ale słabe wyniki niektórych krajów nie znaczą, że my także możemy pozwolić sobie na zaniedbania. A tymczasem już trzeba korygować pierwotne plany. Koniec szczepień grupy "zero" wstępnie przewidziano na 15 stycznia, ale już trzeba było przedłużyć go do 25 stycznia.  Opóźnienia to kolejne dziesiątki tysięcy zakażonych i tysiące zgonów. Zdają sobie z tego sprawę także kierujący Narodowym Programem Szczepień. Koordynator programu, Michał Dworczyk, musiał dziś tłumaczyć się z beznadziejnych sobotnich wyników. Pytany przez PAP o powody tej sytuacji wyjaśniał, że wynika to z systemu pracy szpitali węzłowych. – Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony ARM, niestety niewiele placówek zdecydowało się na szczepienia w soboty i w niedziele. […] liczba szczepień w weekend zależy wyłącznie od decyzji i organizacji pracy przez same szpitale węzłowe – podkreślił minister.

Minister zapewnił jednocześnie, że w najbliższym tygodniu zaszczepionych zostanie 250 tysięcy osób, czyli średnio około 50 tysięcy w każdym dniu roboczym. Informacje te potwierdza szefem Norbert Maliszewski, Szef Centrum Analiz Strategicznych i podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. – W przyszłym tygodniu będzie + 250 tys (w sumie 0,45 mln). Szpitale węzłowe przyspieszają i podobny wynik będzie za tydzień (18-24) – napisał w mediach społecznościowych.

koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje