wtorek, 16 marca 2021 14:32

Ubezpieczenie mieszkania – krok po kroku

Autor Artykuł sponsorowany
Ubezpieczenie mieszkania – krok po kroku

Ubezpieczenie swojego miejsca zamieszkania jest ważne – niezależnie, czy mieszkasz sam lub z rodziną. Najróżniejsze wypadki i sytuacje niespodziewane mogą się zdarzyć w zupełnie nieoczekiwanym momencie. Poniżej podpowiemy – dlaczego nie należy odkładać ubezpieczenia mieszkania oraz po jaką polisę ubezpieczeniową warto sięgnąć.

Ubezpieczenia mieszkania – kiedy i przed czym?

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich niebezpiecznych sytuacji. Dochodzi do nich pod nieobecność mieszkańców, w czasie urlopu, wyjazdu wakacyjnego lub nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków. Wówczas, wystąpienie niektórych problemów np. z instalacją wodną lub gazową, których natychmiast nie opanujemy, mogą doprowadzić do dużych szkód.

Na ubezpieczenie mieszkania warto się również zdecydować, gdy w naszym wyposażeniu znajdują się cenne przedmioty, dzieła sztuki lub drogie urządzenia. Zakres ubezpieczenia może objąć również nasze piwnice, garaże, miejsca parkingowe, czy komórki lokatorskie. Warto także zastanowić się nad ubezpieczeniem tej części majątku, która jest podatna na uszkodzenia.

Przed wyborem ubezpieczenia należy uwzględnić wszystkie potencjalne zagrożenia, mogące wystąpić w naszym miejscu zamieszkania. Zaliczają się tu zarówno zdarzenia naturalne, jak i wtargnięcia osób trzecich. Do najważniejszych należą: pożary, uderzenie piorunem, zalanie, zerwanie dachu, zbicie szyby, akty dewastacji, włamania, kradzieże, awarie instalacji elektrycznej i liczne inne.

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowa oferują również dodatkowe rozszerzenia jak np. ubezpieczenie przed rabunkiem osoby starszej lub wyłudzeniem mienia od nieletnich mieszkańców. Mówiąc wprost – chodzi o wszystkie sytuacje, w których nasze mienie byłoby narażone na szkodę.

Jak ubezpieczyć mieszkanie?

Ubezpieczenie nieruchomości jest dobrowolne, dlatego jego wybór zależy od naszych preferencji. Przede wszystkim możemy sięgnąć do ofert firm ubezpieczeniowych o zasięgu ogólnopolskich lub lokalnych ubezpieczalni.

Polecamy zwłaszcza korzystać z serwisów internetowych działających na zasadzie „wyszukiwania polis ubezpieczeniowych”. Do takich należy: https://wygodnie.pl/, które pozwala na obliczanie i porównywanie ofert różnych firm ubezpieczeniowych, działających na terenie całej Polski. W ten sposób odnajdziesz ofertę najkorzystniejszą spośród wszystkich przedstawionych, dopasowaną do twoich potrzeb i oczekiwań.

Pomoże w tym kalkulator ubezpieczenia – służący do obliczania wysokości polisy, w zależności od wybranego przez nas zakresu niebezpieczeństw, powierzchni użytkowej, wartości mienia innych czynników. Kalkulatorem pozwalającym obliczyć koszty polisy mieszkaniowej możesz posłużyć się tutaj: https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-mieszkania/kalkulator. Pod tym linkiem natomiast znajduje się kalkulator do obliczania kosztów ubezpieczenia samochodów: https://wygodnie.pl/ubezpieczenie-oc/kalkulator.

Istnieją regulacje prawne dotyczące ubezpieczenia nieruchomości, które zostały zakupione  poprzez kredyt hipoteczny. Wówczas, bankowi udzielającemu pożyczki zależy na zabezpieczeniu mienia – najczęściej dotyczy to samej konstrukcji budynku, jego ścian i murów. Warto jednak pomyśleć o rozszerzeniu zakresu polisy, by obejmowała także sytuacje niespodziewane i groźne tak, aby zabezpieczyć nasze zdrowie i asortyment.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka