poniedziałek, 10 maja 2021 11:53

[Zdjęcia] Udało się! Andrzej Bargiel zjechał na nartach z sześciotysięcznika Laila Peak

Autor Mirosław Haładyj
[Zdjęcia] Udało się! Andrzej Bargiel zjechał na nartach z sześciotysięcznika  Laila Peak

10 maja Andrzej Bargiel wraz z Jędrkiem Baranowskim zdobyli szczyt Laila Peak (6096 m n.p.m.) położony w Dolinie Hushe w Karakorum i wspólnie zjechali z niego na nartach.

O godz. 2:30 rano czasu lokalnego ekipa wyruszyła do wysuniętej bazy, skąd około godz. 4:30 rano czasu lokalnego rozpoczął się atak szczytowy. Do pokonania było około 1800 metrów przewyższenia. Szczyt został zdobyty około godz. 13:00 czasu lokalnego. Narty musieli pozostawić na przedwierzchołku z uwagi na trudne warunki, w związku z czym sam zjazd na nartach rozpoczął się 150 metrów poniżej wierzchołka i trwał około 2 godz. 30 minut.

To drugi szczyt, którego zdobycie i z którego zjazd na nartach były planowane w ramach wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION. Pierwszy ze szczytów był to dziewiczy szczyt Yawash Sar II (6178 m n.p.m.) usytuowany w Ghidims-Dur Valley w Karakorum, którego nie zdobył nikt wcześniej. Andrzej Bargiel zdobył szczyt jako pierwszy człowiek w historii i zjechał z niego na nartach w dniu 30 kwietnia.

Plan zdobycia tego szczytu został zrealizowany nie w pełni, ponieważ szczyt zdobył bez Jędrka Baranowskiego, który czekał w połowie ściany. Andrzej Bargiel po zdobyciu wierzchołka zjechał z niego na nartach do podstawy, w połowie ściany dołączył do niego czekający tam Jędrek Baranowski.

Celem wyprawy KARAKORAM SKI EXPEDITION było zdobycie i zjechanie na nartach z dwóch sześciotysięczników - położonego w Dolinie Hushe szczytu Laila Peak (6096 m n.p.m.) o wyjątkowo charakterystycznym kształcie, uznawanego za jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie oraz znajdującego się w Dolinie Ghidims-Dur dziewiczego szczytu Yawash Sar II (6178 m n.p.m.).

Inf.: Andrzej Bargiel Biuro Prasowe
Fot.:Bartłomiej Pawlikowski

Sport

Sport - najnowsze informacje