poniedziałek, 14 czerwca 2021 13:38

Ponad 50 pseudokibiców odpowie za ustawkę na A4. Najstarszy ma 46 lat

Autor Marzena Gitler
Ponad 50 pseudokibiców odpowie za ustawkę na A4. Najstarszy ma 46 lat

Policjanci ustalili tożsamość pseudokibiców, którzy w lipcu ur. pobili się na A4. W skoordynowanej akcji zatrzymano ponad 50 osób z Podkarpacia, Lubelskiego i Świętokrzyskiego. Co im teraz grozi?

25 lipca 2020 r. na autostradzie  A4, w miejscowości Targowisko, w powiecie wielickim doszło ustawki dwóch podkarpackich klubów. Film z bójki na autostradzie wrzucił do mediów społecznościowych jeden z przejeżdżających kierowców. Można go zobaczyć tu:

Brzesko: Kibice zablokowali A4. Zobacz film
Kierowcy przejeżdżający o godz. 17 autostradą A4 w okolicy Brzeska byli świadkami bijatyki kilkudziesięciu kiboli, którzy zablokowali cały jeden pas. Nagranie ze zdarzenia wrzucił na Twitter Patryk Tomczyk. Autor filmu, piłkarz V-ligowego Sokoła Maszkienice, jadąc drugim pasem mijał walczących ze …

Jak ustaliła policja, sprawcy, którzy wzięli udział w ustawce na A4 należeli do dwóch zantagonizowanych koalicji klubów piłkarskich z Podkarpacia. Bili się głównie na pięści oraz na rękawice. Całe zdarzenie trwało około 1,5 minuty ale jezdnia autostrady w okolicach 446 kilometra została zablokowana na 8 minut.

Sprawą zajęli się funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Policjanci z wydziału do spraw zwalczania przestępczości  pseudokibiców oraz wydziału dochodzeniowo - śledczego pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wieliczce pracowali nad ustaleniem tożsamości pseudokibiców, co nie było łatwe bo większość z uczestników bójki była zamaskowana. Analizowano nagrania z tego zdarzenia, przesłuchiwano  świadków. Wykorzystując dobre rozpoznanie środowiska swoich pseudokibiców, o współpracę poproszono także policjantów z garnizonu podkarpackiego.  

Analizując okoliczności sprawy i zebrane dowody policjanci ustalili kilkadziesiąt osób, z różnych województw, które brały udział w bójce. Podczas zorganizowanej na przełomie maja i czerwca br. akcji, małopolscy policjanci, wraz z funkcjonariuszami z Podkarpacia oraz z policjantami z Lubelskiego i Świętokrzyskiego równocześnie zatrzymali kilkudziesięciu podejrzanych. Są to osoby w wieku od 18 do 46 lat.

Ostatecznie, na  podstawie zebranego materiału dowodowego, ponad 50 sprawców usłyszało zarzuty udziału w bójce o charakterze chuligańskim. Grozi im za to do 4,5 roku pozbawienia wolności.  Ponadto za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym (stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa, nieprawidłowe parkowanie) skierowano wnioski o ich ukaranie do sądu, gdzie grozi im grzywna do 5000 zł.

foto: screen z filmu ze str. na Fb. Stop Cham

Kraków

Kraków - najnowsze informacje