wtorek, 16 sierpnia 2022 06:42

Uwaga! Będzie upalnie i burzowo!

Autor Mirosław Haładyj
Uwaga! Będzie upalnie i burzowo!

33 stopnie Celsjusza – nawet tyle w najbliższych dniach mogą pokazać termometry w Krakowie. Co więcej, dziś może także zagrzmieć i popadać. Miejscami możliwy jest nawet grad.

Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia w sprawie upałów. Wedle ich prognoz do naszego regionu dotrze fala upałów. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29 do 32 st. C, a w piątek, 19 sierpnia – nawet do 33 st. C. Tylko w środę, 17 sierpnia, miejscami będzie chłodniej – od 25 do 28 st. C. Temperatura minimalna w nocy wyniesie od 16 do 19 st.

Ostrzeżenie obowiązuje aż do piątku, do godz. 20.00.

Kolejne ostrzeżenie IMGW, tym razem przed burzami z gradem obowiązuje dziś, 16 sierpnia, w godz. od 12.00 do 24.00. Wedle prognoz w rejonie Krakowa mogą pojawić się burze, którym będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm, a także porywy wiatru do 70 km/h. Miejscami możliwy jest grad.

Więcej informacji o pogodzie można uzyskać na stronie krakow.pl/pogoda.

Jak przetrwać upały?

Wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, gorączka, szum w uszach, drgawki, wzrost temperatury ciała zagrażający życiu, większa częstotliwość bicia serca i oddechu.

Niewątpliwie upał wpływa również na układ nerwowy człowieka. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.

Lekarze zalecają, aby wtedy osoby starsze i dzieci nie wychodziły z domu. Powinniśmy pamiętać o ochronie głowy i pić nawet trzy litry wody dziennie.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka