środa, 27 lutego 2019 12:09

Uwaga na maile z urzędu skarbowego!

Autor Anna Piątkowska-Borek
Uwaga na maile z urzędu skarbowego!

Ktoś podszywa się pod pracowników urzędów skarbowych, rozsyłając wiadomości, które zawierają niebezpieczne treści. Może to być również próba wyłudzenia danych.

Nadawca podszywający się pod pracownika urzędu skarbowego informuje we wspomnianych wiadomościach o "zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej" oraz nakazuje przygotowanie dokumentów. Maile, które dostało już wiele osób (przedsiębiorców), mają następującą treść:

„Jest Pani/Pan zobowiązania do przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentow zwiqzanych z prowadzone przez Pani/Pana Firm wymienionych w załączniku(dokumenty.rar)." (pisownia oryginalna).

Dodatkowo w treści maila podane jest mnóstwo paragrafów różnych ustaw – po to, by przekonać przedsiębiorcę, że pismo rzeczywiście pochodzi z urzędu skarbowego. Na koniec oszuści straszą odbiorcę, że jeśli ten będzie nieobecny w dniu kontroli (zapowiedzianej na 18 kwietnia 2019), popełni wykroczenie.

Pod treścią podane jest imię i nazwisko rzekomego inspektora urzędu skarbowego, ale nie ma żadnych danych urzędu.

// <![CDATA[      (adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({}); // ]]>

Apelujemy o ostrożność!

Urzędy skarbowe województwa małopolskiego nie wysyłają maili z prośbą o przygotowanie się do kontroli i listą dokumentów do przygotowania w załączonym do listu pliku. W żadnym wypadku nie należy otwierać załączonego pliku – może zawierać niebezpieczne treści – podaje Izba Administracji Skarbowej w Krakowie.

Jak dodają inspektorzy, zasady kontroli podatkowej są ściśle regulowane przez przepisy, które nie dopuszczają elektronicznej formy zawiadomienia!

Administracja skarbowa ma możliwość kontaktowania się elektronicznie z podatnikami, lecz nie jest to rodząca skutki prawne korespondencja urzędowa (np. zaproszenie do usługi Twój e-PIT) – podają inspektorzy. – W żadnym razie urzędy nie wysyłają plików z dokumentami, z którymi należy się zapoznać. Ponadto każda korespondencja z urzędu jest podpisana imieniem i nazwiskiem, stanowiskiem służbowym, miejscem pracy oraz numerem telefonu adresata – dodają.

Przed fałszywymi wiadomościami e-mail informującymi o "zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej" ostrzega też Ministerstwo Finansów:

Urzędy skarbowe nie są autorami takich wiadomości i co do zasady nie informują drogą mailową o wszczęciu kontroli. Prosimy o zwrócenie uwagi, że korespondencja mailowa kierowana przez urzędy skarbowe wysyłana jest wyłącznie z adresów o domenie „gov.pl”.

Poniżej zdjęcie rozsyłanej przez oszustów wiadomości (źródło zdjęcia: Ministerstwo Finansów).

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje