niedziela, 16 sierpnia 2020 20:44

[VIDEO] Ta przeprawa robi wrażenie! Zobacz zejście po słynnej drabince na Orlej Perci

Autor Mirosław Haładyj
[VIDEO] Ta przeprawa robi wrażenie! Zobacz zejście po słynnej drabince na Orlej Perci

Zejście po owianej sławą drabince na Orlej Perci w Tatrach Wysokich może przyprawić o szybsze bicie serca. Pionowa ściana, łańcuch i przykuta do skały drabinka. A w dole kilkudziesięciometrowa przepaść. Nie bez przyczyny przeprawa oznaczona została kolorem czerwonym. Wideo wykonane przez Michała Kota, twórcę kanału Tatroholik w serwisie YouTube.

Orla Perć to znakowany szlak turystyczny w polskiej części Tatr Wysokich, poprowadzony stokami oraz granią przez przełęcze i szczyty, między przełęczami Zawrat i Krzyżne i dalej grzbietem Wołoszyna na Polanę pod Wołoszynem. Jest to najdłuższy graniowy szlak w Tatrach Wysokich, prowadzący większością długiej wschodniej grani Świnicy. Jest często uważany za najtrudniejszy i najniebezpieczniejszy szlak turystyczny w Tatrach i w całej Polsce (a dokładniej fragment prowadzący z Koziej Przełęczy do Koziego Wierchu).

Choć zejście po drabince wymaga odwagi, to podjęcie ryzyka wynagradzają widoki, które można oglądać po pokonaniu przeprawy. Zapraszamy do obejrzenia video Michała Kota z kanału  Tatroholik.

WYPADKI

Od chwili powstania Orlej Perci do roku 2004 na szlaku miało miejsce 86 wypadków śmiertelnych, przy ogólnej liczbie 707 wypadków w Tatrach. W tym samym czasie na Giewoncie zanotowano 45 wypadków śmiertelnych, a na Rysach 32. W latach 1995–2004 wypadki na Orlej Perci stanowiły 5% ogólnej liczby wypadków w Tatrach, a śmiertelne – 15%. Pod względem bezpieczeństwa szlaku najniebezpieczniejszymi odcinkami są okolice Zawratu i Koziej Przełęczy.

Przyczynami wypadków na Orlej Perci w latach 1995–2004 były: poślizgnięcia na śniegu (35 wypadków), poślizgnięcia na mokrych lub śliskich skałach (32), zabłądzenia (24), lawiny (6), uderzenia spadającymi kamieniami i zasłabnięcia (5), zachorowania (3) oraz 2 wypadki określone jako „pozostałe”. Według ratowników górskich innymi przyczynami są braki kondycyjne, niewłaściwe zaplanowanie wycieczki, nieliczenie się z własnymi siłami, niezapoznanie się z prognozami pogody i innymi informacjami o bezpieczeństwie na szlaku, jak również niedostateczne przygotowanie sprzętu na wycieczkę.

Fot.: screen z video
Video: Michał Kot/Tatroholik

Podhale

Podhale - najnowsze informacje

Rozrywka