piątek, 13 stycznia 2023 12:49

[Video] Zobacz jakie szaleństwa ludzie robią w tym tunelu!

Autor Patryk Trzaska
[Video] Zobacz jakie szaleństwa ludzie robią w tym tunelu!

Minęły trzy miesiące od otwarcia tunelu pod Luboniem Małym na drodze S7 Myślenice - Rabka-Zdrój. Każdego dnia tą drogą przejeżdżają tysiące samochodów. Mimo to, nie brakuje kierowców, którzy swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych. Dzięki instalacji w tunelu 170 kamer jest możliwe uwiecznienie "popisów" co poniektórych, choć najwyraźniej oni nie zdają sobie z tego sprawy.

Tunel pod Luboniem Małym na drodze S7 Myślenice - Rabka-Zdrój to nowoczesny obiekt inżynieryjny. Ma 2058 metrów długości i zainstalowano w nim 170 kamer, które stale monitorują to, co dzieje się w środku. Obraz z kamer jest przekazywany do Centrum Zarządzania Tunelem, gdzie przez całą dobę, 7 dni w tygodniu, pracownicy czuwają nad bezpieczeństwem kierowców i reagują na każde nietypowe zachowanie. Tych jak się okazuje, nie brakuje.

Jak podkreślają pracownicy, bezpieczeństwo w tunelu zależy jednak nie tylko od nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim od odpowiedzialnego zachowania samych kierowców. Miesiąc temu głośno było o tym, że niektórzy wykorzystują tunel jako plener do zdjęć.

video - GDDKiA

Oczywiście w tunelu nie wolno się zatrzymywać. Przepisy prawa o ruchu drogowym zabraniają tego jednoznacznie.

Niestety, nieodpowiedzialne i skrajnie niebezpieczne zachowania kierowców się nie skończyły. Jeden z nich jadąc tunelem nagle zatrzymał się, zawrócił i pojechał pod prąd.

video - GDDKiA

Takie zachowanie mogło skończyć się tragicznie. Zawracanie w tunelu jest kategorycznie zabronione.

Wszystkie tego typu materiały przekazywane są policji, a ich sprawcy będą odpowiadać za łamanie przepisów. Wyposażenie tunelu pozwala nam m.in. na nagrywanie takich zdarzeń. Niestety,  na chwilę obecną nie sposób im zapobiec. Przede wszystkim od kierowców zależy, czy jazda po polskich drogach będzie bezpieczna dla wszystkich użytkowników.

GDDKiA pokazuje te filmy ku przestrodze. "Mamy nadzieję, że nasze kamery nie będą musiały więcej nagrywać tego rodzaju historii i bohaterów" – przekazał Kacper Michna z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.  Na stronie dyrekcji pojawił się specjalny film kierowany dla tych, którzy zapomnieli jak poprawnie korzystać z tunelu.

video - GDDKiA

fot. gov.pl/GDDKiA

Myślenice - najnowsze informacje