czwartek, 31 sierpnia 2023 11:55

"W 9 budynkach dachy zostały zerwane w całości". Ponad 300 interwencji straży pożarnej w powiecie brzeskim

Autor Katarzyna Jamróz
"W 9 budynkach dachy zostały zerwane w całości". Ponad 300 interwencji straży pożarnej w powiecie brzeskim

Strażacy z powiatu brzeskiego ponad 300 razy wyjeżdżali do usuwania skutków frontu burzowego, który przeszedł w minioną sobotę (26 sierpnia) nad regionem.

Największa ilość zdarzeń miała miejsce na terenie Gminy Czchów, gdzie strażacy interweniowali około 150 razy. – Doszło do uszkodzenia blisko 60 dachów budynków, w tym w 9 budynkach dachy zostały zerwane w całości. Pozostałe zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew na szlaki komunikacyjne oraz budynki. Uszkodzeniom uległy linie energetyczne powodując przy tym braki w dostawie prądu dla kilku tysięcy odbiorców. Na terenie Gminy Czchów dodatkowo ściągnięto agregat prądotwórczy z JRG1 Nowy Sącz do zasilenia pompowni wodnej w celu częściowego zaopatrzenia mieszkańców w wodę pitną. Dodatkowo konieczne było dostarczanie agregatów prądotwórczych w celu podtrzymania pracy aparatury medycznej, realizowano również wypompowywanie wody z zalanych pomieszczeń – relacjonuje mł. kpt. Dominik Machał.

W sobotę (26 sierpnia) w godzinach nocnych w Czchowie oraz w niedzielę (27 sierpnia) w Brzesku odbyły się posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego z udziałem wojewody małopolskiego Ryszarda Pagacza, starosty brzeskiego Andrzeja Potępy oraz wójtów i burmistrzów z terenu powiatu. W spotkaniu uczestniczył z ramienia Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku z-ca komendanta st. bryg. Andrzej Kufta oraz naczelnik wydziału operacyjnego. Tereny objęte skutkami nawałnicy wizytował oraz uczestniczył w niedzielnym spotkaniu z-ca Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego st. bryg. Paweł Żaba.

W związku z wystąpieniem znacznej ilości zdarzeń w sobotę na terenie Gminy Czchów w usuwaniu skutków nawałnic uczestniczyły zastępy OSP KSRG z gmin Brzesko, Dębno, Szczurowa, Gnojnik i Iwkowa. W sobotę oraz w niedzielę dodatkowo wzmocniono obsady osobowe funkcjonariuszy KP PSP w Brzesku.

Inf./Fot. PSP Brzesko

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje

Rozrywka